Saldırı ve seçim
Coşkun Özbucak

Saldırı ve seçim

Bu içerik 1049 kez okundu.
Reklam

Seçimde son haftaya girildi. Gergin ortam yok edilmesi gerekirken daha da artırılıyor! Bu gerginlik kimseye yarar getirmez. Bataklık ayrım yapmaz…
Pazar günü Samsun’da HDP’nin mitingi vardı. Her partililerin yaptığı gibi Ordu’dan da katılım sağlandı. Mitinge katılım yaklaşık 3 bin kişiydi. Samsun dışından gelenler çıkıldığında belki de 2 binin üzerinde Samsun’dan katılım vardı.  Aslında küçümsenmemesi gereken sayı…
Miting güzel başladı. Gençlik egemendi. Bir süre sonra kimi provokatörlerin toplanmaya başladığı haberi geldi. Mitingdeki duyuru, herkesin mitingle ilgilenmesi, dışarıdan gelecek hareketliliğe ilgi göstermemesi idi. Öyle de oldu. Mitingde coşku devam ediyordu. Ancak polisin toplanan provokatörlere sessiz kalması toplananların sayısını artırdı. Hem de miting alanına yakın bir yerde! Kalabalıklaşan provokatörler dağıtılmamalarından cesaret alarak daha da azgınlaştı. Miting bitti ama polis mitinge katılanları dışarı bırakmadı.
Polis, saldırmak isteyen gruba su sıktı, gaz attı, o kadar! Grup taş atmaya başladı. Mitinge Samsun dışından gelenler araçlarına binerek ayrıldı. Araçları uzakta olanları polis araçları ile götürmek istediler ama polis araçları taşlandı ve camlar kırıldı. Polis yine gerekeni yapmadı, ‘güvenlik önlemi’ almayı sürdürdüler!
Ayrıldıktan sonra telefonla arkadaşlardan bilgi aldım. Yine grup varmış ve polis dağıtmak için gerekeni yapmıyormuş! Bir süre sonra herkes dağılmış!
Samsun’daki olay sıradan bir olay değil. Seçim meydanlarındaki dışlayıcı, ötekileştirici ve kışkırtıcı konuşmaların sonucu bu saldırılar. Saldırganlar bu davranışlarıyla ‘vatansever’ olduklarını sanıyorlar. Oysa vatanseverlik emperyalizme karşı verilen mücadele ile olur. Oysa bu tür saldırılara faşizm denir. Kendisi gibi düşünmeyene yapılan saldırıya başka isim verilemez.
Eşit olmayan şartlarda bir seçim yapılıyor. Bu eşitsizliğe saldırılar da eklenince eşitsizlik bardağı taşırıyor. Saldırganların düşüncelerine katılmayanlar da şiddet hakkını kullanmak isterse ne olacak? İstenen de bu zaten. Bunu bilen insanlar saldırganların ‘boş hayallerine’ gülüp geçiyor.
Hafta sonu oylar kullanılacak. Saldırganlar, HDP’nin aldığı oyların artığını görünce ne yapacaklar acaba? Hazmedebilecekler mi?
Saldırılarla düşünceler ve inançlar yok edilemez. Kendine güvenen tartışır, düşünceleriyle mücadele eder. Halk da değerlendirir.
Tarih, şiddetlerle dolu. Sonuç olarak hep şiddet uygulayanlar kaybetmiş.
7 Haziran yeni bir başlangıç olacak…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!