Seçim ve işçiler!
Coşkun Özbucak

Seçim ve işçiler!

Bu içerik 1545 kez okundu.
Reklam

Kimi partilerin milletvekili adayları fabrika ve atölyelerde işçilerle toplantılar yapıyorlar. Basına düşen açıklamalarında ‘umutlu yarın’ çağrıları var!

Özellikle AKP’nin adaylarının işçi toplantıları inandırıcı olmuyor! Haberlerde ‘işçi toplantılarını’ okuyunca geçmiş gözümün önüne geldi. Sağra işçilerinin sendikalaşma mücadeleleri sürecinde bırakın bu adayları, partilerinin yöneticilerini göremedik.

Birçok işçi eylemleri sayılabilir ama Sağra örneğinden başka Soya Fabrikası’nın özelleştirilmesi ile fabrikadaki işçilerin sıkıntılarında da adaylar ve partileri de ortada yoktu. Soya Fabrikası özelleştikten sonra sendikasızlaştırma başarı ile tamamlandı, ücretler düşürüldü. Yine Doğuş Çay işçilerinin sendikalaşma mücadeleleri döneminde de taşeron işçilerinin mücadelelerinde de yoktular.

Ordu’da işten atmalar yaşandı. İşçilerin hakları için mücadeleleri oldu. Yukarda saydığım mücadeleler ve diğerlerinde gözükmeyenler fabrika ve atölyelere gidip oy istiyorlar! Bu mücadelelerin tümünde olanlar da vardı.

İşçiler oylarını mücadeleleri zamanında yanlarında kimlerin olduğunu bilerek kullanacaklar.

İşçiler için önemli olan demokratik haklar aracılıyla elde ettikleri ekonomik kazanımlardır. Bugün kağıt üzerinde (yasal olarak) sendikaya üye olma hakkı olsa da pratikte sendikaya üye olmak deveye hendek atlatmak gibi çok zor!

İşçilerden oy isteyenler, “Tüm işyerlerinde sendikanın olmasını yasal zorunluluk haline getireceğiz.” diyebiliyor mu? Önemli olan bu… Sendikasız çalışanların büyük çoğunluğunun asgari ücreti bile alamadıklarını herkes biliyor!

İşçiler bu gerçeği bilerek oy kullanacaktır mutlaka 7 Haziran’da.

Taşeron işçiler de ayrı ve çok önemli bir dert. Taşerona hayır, diyen kimi partilerin belediye başkanları işçileri kapı dışarı edebiliyor. Siyaset, samimiyet ister. Kafada ne varsa, ağızdan da o çıkmalı! İşçilere seslenirken ‘umut’ dağıtanlar, seçim bittikten sonra söylediklerini unutmamalı!

7 Haziran Türkiye’nin yarını için çok önemli. İşçilerin tüm demokratik haklarını kullanabildiği, özellikle de sendikalaşma hakkını kendi iradesiyle seçebildiği bir ülke yaratmak yine işçilerin kendi özgür iradeleriyle kullanabileceği oylarla belirlenecektir.

Her kesim kendi sıkıntılarını aşabilmek için siyasi yaşamda da yer alması gerekir. Demokratikleşme, sendika özgürlüğü, ekonomik olarak iyileşme, ekoloji, tarım, işsizlik, kadına yönelik şiddet, inanç ve kimlik özgürlüğü vb. tüm sorunların çözümü siyasi iktidar sorunu. O zaman herkes tercihini ona göre yapacak.

Yani dün sıkıntılarınızda yanınızda kim bulunmuşsa, yarın da yanınızda bulunacaklar onlardır. Seçim zamanı söylenenlerle dün söylenenleri karşılaştırmak gerekiyor….

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Aşırı hız bir can daha aldı
Aşırı hız bir can daha aldı
2 DUYARLI İNSAN!
2 DUYARLI İNSAN!