Yol neden yapılır?
Coşkun Özbucak

Yol neden yapılır?

Bu içerik 781 kez okundu.
Reklam

Günümüzde en önemli gereksinimlerden biri de ulaşım. Deniz, hava, kara ulaşımı konusunda önemli ‘ataklar’ var.
Karadeniz’de denizler dolduruldu, karayolu yapıldı. Zararlarını da zaman zaman yaşıyoruz. Yarın nelerle karşılaşacağız belli değil. Ordu bu konuda şanslı. Sahili bozulmayan bir il olarak kaldı. Bunun nedeni de halkın sokağa dökülmesi olmuştu. Şimdi dağlar deliniyor, yıkılıyor yollar yapılıyor! Yollar önemli bir gereksinim. Yapılan bir yola karşı çıkmak, insanlığa hizmete karşı çıkmak anlamına gelir. Kimse yola karşı çıkmaz.
Ancak yolun bir gereksinimden mi, yoksa bir başka amaç için mi yapıldığı tartışmalarında doğruyu söylemek gerekiyor. Ne yazık ki, bu konuda doğrular söylenmiyor. AKP İktidarının övünerek dilden düşürmediği ‘dereyolu ve yeşil yol’ projeleri bunlardan ikisi!
Dereyolu, yüz yılı aşkın bir süreden bu yana hasreti çekilen Akdeniz yolu olarak anlatıldı. Oysa ekoloji mücadelesi verenlerin ısrarı sonucu zamanın Çevre Bakanı, yapılan yolun HES (Hidroelektrik Santrali) yolu olduğunu söylemek zorunda kalmıştı.
Şimdi buna Yeşil yol projesi eklendi. Turizm amaçlı yaylaları birbirine bağlayan yol olarak tanıtılan yolların aslında maden aramaları ve işletmeleri için yapıldığı ortaya çıktı. ‘Yeşil yol’ adı verilse de yeşili yok etmenin kolaylaştırıcısı olarak hizmet yapacak olan yolları halk değil, şirketler kullanacak!
‘Yollar neden yapılır?’ başlığını bu nedenle kullandım. Çünkü yapılan yollar halkın gereksinimi olarak ortaya çıkmıyor. Bu konuda dereyolundaki bir tabela gerçeği ortaya koymaktadır. Tabelada, “Ordu projesi baraj ve HES’lere ulaşım yolu şantiye sahası’ yazmakta. Bu tabela aslında tartışmalara da son vermektedir.

Şimdi yeniden soralım ‘yeşil yol’ kimin talebi? Hangi gereksinimden ortaya çıktı? Turizm için yaylaları birbirine bağlamaksa amaç, yaylayı sevenler taştan, betondan uzaklaşmak için yaylalara geliyor. Bu yollar ormanları, dağları, yaylaları bozacak. Böyle projenin turizme hizmeti olumsuz olur. Bu nedenle somut açıklama da yok. Ama belli ki, maden işletmelerine, taş ocaklarına yol gereksinimi var. Bu karşılanıyor!
7 Haziran seçimi Ordu’nun ekolojisini bozmaya kalkanlara ‘dur’ demenin de bir aracı olacak.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
YENİ ORDUSPOR EVİNE DÖNÜYOR
YENİ ORDUSPOR EVİNE DÖNÜYOR
"İYİ BİR EKİBİMİZ VAR"