Oy verdik sıra yeni gündemde
Coşkun Özbucak

Oy verdik sıra yeni gündemde

Bu içerik 1540 kez okundu.
Reklam

7 Haziran seçimlerine kan bulaştı. Bombalar patladı, ölümler yaşandı.

Bu yazıyı yazarken seçim sonuçları belli değildi. Sonuç ne olursa olsun, şimdi yapılması gereken başka bir görev var.

Bu seçim yeni bir sayfanın başlangıcı oldu. Belki de ilk kez tüm partiler halkın sorunlarına ve çözümlerine yönelik talepleri dillendirdiler. Şimdi yapılması gereken bu dillendirilen taleplerin yaşama geçmesini sağlamak.

Demokrasi yalnızca oy vermek değildir. Oy vermeyi demokrasi olarak değerlendirirsek yanılırız. Oy vermeye, talepler için ‘ses çıkarma hakkını’ da eklersek anlamlı olur.

Oy verdik! Sıra haklarımız için kendi alanlarımızda bir araya gelip örgütlü olarak hareket etmekte. İşçiler, üretici köylüler, işsizler, emekliler, gençler, kadınlar, inanç ve kimlik grupları… kendi alanlarında yeniden dayanışma içinde olmazlarsa, örgütlenmezlerse taleplerinin duyulması, sorunlarının çözüm bulması hayal olur.

Kimin ne talebi varsa birlikte seslendirebilmeli. Örgütlü olmayan güç yenilmeye mahkumdur. Metal işçileri bunun en önemli göstergesi oldu. Sendika ve işveren birlikteliğini aşarak, Türk Metal Sendikası’nı örgütlü güçleriyle yok ettiler, işverene taleplerini kabul ettirdiler.

Ordu somutuna indirgediğimizde; fındık üreticileri, arıcılar, sebzeciler, balıkçılar, sendikasız, sigortasız çalışan işçiler, taşeron işçiler… yani tüm mağdur insanlar eğer ‘seçtiklerinden’ bekler durumda kalırlarsa bu zamana kadar yaşadıkları ‘hayal kırıklığını’ yeniden yaşarlar.

Ya muhalefette kalan partiler ne yapacak? Yeni seçimi mi bekleyecekler yoksa ‘seçim bildirgelerindeki’ taleplerin yaşam bulması için Meclis’te ve sokakta çaba mı harcayacaklar? Sandalye sayımız yetmiyor, yasa teklifi versek de kabul edilmiyor, diyerek işi geçiştiremezler. Yasa tasarısını Meclis’e sunduktan sonra halkın sahip çıkmasını sağlayıp mitingse miting, yürüyüşse yürüyüş, grevse grev… çağrılarıyla hak talebini büyütmek zorunda.

Örgütlü toplum, geleceğin güvencesini sağlamış demektir. Yapılması gereken de budur. Partiler iktidar araçlarıdır ama sendikalar, dernekler gibi örgütlülükler de toplumsal, sınıfsal mücadelenin araçlarıdır. İktidarın yanlışlarına karşı halkın savunma araçlarıdır. Örgütlü insan sayısını artırmak gerekiyor.

Seçim bitti, sıra örgütlü toplumu yaratmakta. Hak ve özgürlükler mücadelesini büyütmekte. Yeniden vurgulamak gerekiyor: Her kesim kendi alanında örgütlü yapısını oluşturmalı, var olanlar da kendini yenileyerek haklarına sahip çıkmayı sürdürmelidir.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Aşırı hız bir can daha aldı
Aşırı hız bir can daha aldı
2 DUYARLI İNSAN!
2 DUYARLI İNSAN!