Başkanlık sistemi gündemden düştü
Coşkun Özbucak

Başkanlık sistemi gündemden düştü

Bu içerik 2035 kez okundu.
Reklam

Seçim sonuçları üzerine herkes bir şeyler söylüyor, yazıyor. Ortak nokta, Türkiye’nin yeni bir döneme girdiği. Daha önceki yazılarında vurgulamıştım. Türkiye siyasi tarihinde en önemli seçimlerden birini yaşadı. Sonuçta kötü gidişe ‘dur’ dendi.

Seçim öncesi HDP ve bileşenleri hakkında neler söylenmedi ki… “Parti olarak girip baraj altında kalacaklar, milletvekillikler AKP’ye gidecek’, “ HDP barajı geçince AKP ile hükümet kuracak Başkanlık sistemine onay verecek, yeni anayasayı birlikte yapacaklar’ (!) Biri olmadı başka iddia! İkisi de karalama kampanyasıydı aslında, tutmadı. Halk bu iddiaları ciddiye almadı.

Seçim sonucunda Demirtaş’ın seçim sürecinde vurguladığını seçim sonunda da vurgulamasına karşın hala AKP-HDP ittifakı olacak diyenler var! Bunların ya kulakları yok ya da akılları… Bunları ikna etmek için takla mı atmak gerekiyor!

HDP’ye oy vermeyenler de HDP’nin barajı geçmesine seviniyor. Çünkü ‘Başkanlık’ hayalini yok eden HDP oldu. Belki de Türkiye siyasi yaşamında ‘Başkanlık’ artık tartışılmayacak.

Şimdi demokratik seçim sistemi nasıl olması gerektiği tartışmaları yapılmalı, yeni anayasa gündeme gelmeli. Bu Anayasa ve yasalarla demokratik yaşam sağlanamıyor. Barajsız bir erken seçim ve yeni Anayasa Türkiye’nin demokratikleşmesinin ilk adımları olmalı.

Hükümetin nasıl oluşacağı konusunda birkaç olasılık var. Hangisi olsa da erken seçim kendini hissettirecek. Partilerden istifa eden milletvekillerin bir partiye yönelmesiyle de tek partili hükümet kurulsa da ömrü uzun olmaz.

Ordu’ya gelince: Tahminler çıktı. İki olasılık vardı 3-1-1 ve 3-2. Sonuçta 3-2 oldu.

Türkiye’nin gündeminin değişmesi Ordu’ya nasıl yansıyacak göreceğiz. Her parti, merkezi ve yerel değerlendirmelerle yeni sürece göre planlamalar yapacak mutlaka.

Dışlayarak, düşmanlaştırarak politika yapanlar kaybediyor. Halk gerginlik istemiyor. Özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Başbakan Davutoğlu’nun kullandığı dil ortada. Özellikle Demirtaş’ın kullandığı dil ve çağrıları olumlu yanıt aldı.

HDP’nin barajı geçmesi yeni değerlendirmelere neden olacak. Özellikle de HDP ile birlikte hareket edenler ve destek olması gerekirken uzak duranlar açısından.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
Aşırı hız bir can daha aldı
Aşırı hız bir can daha aldı