Advert
Kim kazandı?
Coşkun Özbucak

Kim kazandı?

Bu içerik 3022 kez okundu.
Reklam

7 Haziran seçimi sonucu ‘Kim kazandı?’ sorusuna herkes ‘Ben kazandım’ diye çığlık atıyor.

Başbakan Davutoğlu, ‘Balkon konuşmasında’ 1. parti çıktıkları için kazanan olduklarını söyledi. Oysa önce 400 milletvekili istenmişti, sonra 276’ya kadar düşmüşlerdi. Şimdi o da olmadı ama yine kazanan olduklarını iddia ediyorlar! Oysa “8 Haziran sabah iktidar olamazsam istifa ederim”  demişti. Kazandık dese de seçimin kaybedeni oldular.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun da bu yönde açıklaması olmuştu. Oy kaybı yaşarsa istifa edeceğini ve yüzde 35’i hedeflediklerini söylemişti. CHP seçimin kazananı olmadı, AKP’nin kaybetmesi CHP’ye zafer olarak yansıdı!

MHP de kazançlı gözükse de beklediğini bulamadı. Belki de bu nedenle koalisyonlarda yer almayacağını açıkladı. Zaman ne gösterecek göreceğiz.

HDP için herkes konuştu. Seçimin ana partisi oldu. Sonuçta seçimin kaderini belirledi. Barajı aşarak kazanan oldu. Türkiye’de bir ilki başararak geniş bir ittifak cephesi oluşturdu.

SD-BBP ittifakı oylarını artırdı ama baraj nedeniyle belki de alması gereken oylar AKP ve MHP’ye gitti. Bu nedenle SP-BBP ittifakını kaybedenler listesine koymamak gerekir.

DSP, Vatan Partisi ve Komünist Partisi ise aldıkları oya göre kaybedenler listesindeler. Görünür-gerçek il örgütleri olmayan diğer partileri değerlendirmiyorum.

Seçim sonuçlarına toplamda baktığımızda halk yeni bir düzenleme yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir Cumhurbaşkanının yapması gereken ‘sakin’ ve ‘olması gereken’ bir yazılı basın açıklamasıyla seçim değerlendirmesi yaptı! Balkon konuşmasını yapamadı! Bu bile seçimin asıl kazananın halk olduğunu gösteriyor.

Şimdi değerlendirmeler, analizler yapılıyor. Belki bir hafta bu tartışmalar sürecek, partiler de iç tartışmasını yaparak karar verecek. Herkesin ortak görüşüne göre, ufukta erken seçim var. Bu bir olasılık ama AKP ve CHP’nin hükümet olma hedeflerinin olduğunu söylemeleri bazı pürüzlerin giderilmesiyle hükümeti ortak kurmalarına neden olabilir mi? Buna cepheden karşı çıkanlar da olabilir ama Türkiye böyle hükümetlere yabancı değil. DYP-SHP ve DSP- MHP-ANAP hükümetlerini de gördük.

Bunlar olur demiyorum ama her olasılık gibi bu da bir olasılık. Bunun dışında AKP-MHP hükümeti; AKP; CHP-MHP; CHP-HDP azınlık hükümetleri ya da bir milletvekilinin başkanlığında dışarıdan seçim hükümeti de kurulabilir. Olmaz diye bir şey yok! Sonuçta birkaç ay ya da bir yıl sonra barajın kaldırıldığı yeni seçim zorunlu gözüküyor.

Ama kazanan ve kaybeden ortada… Bu liderlerin yüzlerinden okunuyor!

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"SAĞLIK MÜDÜRÜ NE İŞ YAPIYOR?"
ŞEHRİMİZ ORDU KİTABI
ŞEHRİMİZ ORDU KİTABI