Ölümler olmasın!
Coşkun Özbucak

Ölümler olmasın!

Bu içerik 2060 kez okundu.
Reklam

Seçim sürecinde ölümlere neden olanlar ve gerekçeleri biliniyor. Başarılı olamadılar, kavganın büyümesine yeni bir kaos ortamının yaratılmasına. Seçim bitti. Çıkan sonuç bir kesimi rahatsız etti ki, Diyarbakır’da yeni ölümler yaşandı.
Diyarbakır’ı karıştırarak Türkiye’nin her tarafı ‘kan gölüne’ dönüştürülmek isteniyor. Sağduyu çağrıları yapılıyor, bu ses duyulmalı. Şimdi sormak gerekir, HÜDA-PAR taraftarı bir dernek başkanının öldürülmesi kimin işine yarar? Seçimden istediği başarıyı sağlayan HDP’yi yıpratma girişimine izin vermeyen HDP Eş Genel Başkanları ortak açıklamalarında, “Halkımızı karşı karşıya getirmeye çalışan hiçbir anlayışa prim verilmemesini diliyoruz.” açıklaması yaptılar.
Seçim sonrası ortaya çıkan belirsizliği aşmak ve halkın çözüm bekleyen sorunlarına odaklanmak varken yeniden ‘şiddeti’ kışkırtmak halka ihanet anlamına geliyor. Şiddet, karanlık bir yola davetiyedir. Demokratik ortamın yaratılması, her kesimin kendini en özgür biçimde ifade edebilmesinin sağlanması gerekiyor.
Sorunlarımız o kadar çok ki, kaybedecek zaman yok. Hükümet bir an önce kurulmalı ve seçim alanlarında dillendirilen vaatler gerçekleştirilmelidir. İşsizlik, yoksullukla boğuşan insanlar içinde ‘yapay’ ayrımcılık yaratarak düşmanlaştırma kabul edilemez.
Ordu’da da çözüm bekleyen sorunlar var. İşsizlik ve yoksulluk göçü olağanlaştırdı. Fındık üreticilerinin ve fındığın sorunları çözüm bekliyor. Fiyattan, gençleştirmeye kadar; ek tarım ürünlerinin planlanması, arıcılar, balıkçılar, küçük esnaf, gençler yarınlarının güvencesini istiyor.  Maden aramalarında, HES’lerdeki keyfiliğin önlenmesi, yaşam alanlarının yok edilmesinin durdurulması için yasal değişiklikler bekleniyor.
Yaratılmak istenen kaos, sorunların çözümü yerine daha da büyümesine neden olunuyor. Türkiye’de demokratikleşme sürecinin başlatılması gerekirken şiddetin başlatılması halka zarar vermek anlamına geliyor.
Seçimin sonucunu hazmedemeyenler sosyal paylaşım ağlarından ‘kışkırtıcılığına’ devam ediyor. Halkımız 2-3 yıldır ölümlerin olmamasının mutluluğunu yaşıyor. Halk içinde düşmanlığa prim vermemeliyiz.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
Aşırı hız bir can daha aldı
Aşırı hız bir can daha aldı