UYUŞTURUCU
Coşkun Özbucak

UYUŞTURUCU

Bu içerik 2885 kez okundu.
Reklam

Uyuşturucu, adı üzerinde uyuşturuyor. Beyni, kalbi uyuşturuyor. İnsanı yaşamdan koparıyor.

Uyuşturucunun çeşitleri var. Pahalı, ucuz. Kolay ya da zor yapılan. Ama bir yapan, pazarlayan ve tüketen de bulunuyor. Gazetelerde, televizyonda okuyoruz, duyuyoruz ‘kötü’ haberleri. Önceki, gün yine yerel gazetelerde uyuşturucu imal edenlere polis operasyonu düzenlediği ve uyuşturucu imal edenlerin yakalandığı yazıyordu. Yakalanmakla bitmiyorlar…

Bir hafta önce Perşembe’de bir duvarda uyuşturucu kullanımını belgeleyen bir yazıyı konu edinmiştim. Yazımdan dolayı polisin ‘işe koyulduğunu’ duydum.

Uyuşturucu sorununa iki boyuttan bakmak gerekiyor. Uyuşturucu imal edenler, pazarlayanlar oluyor da tüketenler nasıl oluşuyor? Özellikle de çocuk yaşlara kadar inen uyuşturucu kullanımı… Kimi eğitim der, kimi anne – baba ilgisizliği, kimi de yoksulluk. Hepsinin etkisi var. Birini öne çıkarmak sorunu çözmüyor.

Asıl sorun, bu konuda ‘devlet’ sorumluluğunu yerine getiriyor mu? Polisiye önlemler olmalı ama bununla yetinmek, yalandan oyalanmak anlamına gelir. Asıl mücadele, tüketicilerin oluşmasını önlemektir. Tüketici-kullanıcı olmadığı sürece üretimin bir anlamı olmaz. Ancak uyuşturucu ticaretine yerel değil, uluslararası boyutta bakmak gerekiyor. Bu konuda kimin eli, kimin cebinde belli değil.

Toplumsal eğitim ve sorumluluk önemli. Ama eğitimi ‘okul’ olarak daraltmamak zorundayız. Okullardaki eğitimin ‘derslerin ezberlenmesi’ biçiminde olduğunu bilmeyen yok. Felsefe yok, Mantık hiç yok. Resim, Müzik dersleri zaten gereksiz! Rehberlik dersi ‘yaptım oldu’ mantığıyla devam ediyor. Öğrenciler, sınavlara kilitlenmiş, yarış atına dönmüşler… Böyle bir eğitimden uyuşturucuya karşı önleyici bir hizmet beklemek hayalcilik olur. Yeşilay Haftası da göstermelik kutlanır.

Uyuşturucu haberlerini o kadar kanıksadık ki, olağan bir olay olarak değerlendirip geçiyoruz! Hükümet kurma aşamasındayız. Eski hükümet bu konuda gerekeni yapmadı ama yeni hükümetin programında önemli bir yer tutması gerekiyor.

İşsizliğe, şiddete, savaşa, demokrasi dışı tutumlara karşı mücadeleye uyuşturucuya karşı mücadelede eklenmeli.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!