DUVAR!
Coşkun Özbucak

DUVAR!

Bu içerik 2415 kez okundu.
Reklam

Duvar, bazen olumlu işlere neden olur; bazen de olumsuz! Olumlu ve olumsuzluk kişiden kişiye de değişebilir. Nereden ve nasıl bakarak değerlendirme yaptığınıza bağlı!

İnsanların yaşamlarının her alanında ‘duvarla’ karşılaşabiliyoruz. Toprak kaymasını engelleme ya da bahçeyi koruma anlamında baktığımızda duvarın yararından söz edebiliyoruz. Ama duvarı hapishanenin dış dünyayla ilişkiyi kesmesi olarak değerlendirdiğimizde ‘yürekleri kararttığını da’ yakından anlayabiliyoruz.

‘Duvar’ın bir de insan ilişkilerinde ve siyasi ilişkilerde görüyoruz. En tehlikeli olan da bu duvardır. İnsanlar kendini ‘merkeze’ koyduğu zaman, çevresinde olanları kendisine bağlı birer gezegen olarak görmeye başlar. Değerlendirmeleri ve yapılanları ‘kendi hoşnutluluğuna ya da hoşnutsuzluğuna’ göre değerlendirir. Kendi bakış açısına ve çıkarına ‘aykırı’ olan her düşünce ya da uygulama ‘sakıncalıdır’, ‘yanlıştır’!

Kendisini ‘merkezde’ gören iki kişinin ya da partin tartışmasının ne kadar itici olabileceğini anlamak zor değil. İki taraf, karşısındakini ‘küçültmeye’, ‘ezmeye’ başladı mı ipler kopmuş olur. 7 Haziran sonrası ortaya çıkan tablo sonucu ‘hükümet’ tartışmaları başladığında MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin HDP için yaptığı değerlendirme buna güzel bir örnek. HDP için ‘bizim için yok hükmündeler’ anlamı taşıyor dendi. 80 milletvekili çıkaran bir partiyi göremeyende bir sorun var demektir. Seçim sonucu partilerin aldığı her oy değerlidir. Kendi istemlerimize uygun değil diye halkın seçtiklerine ‘yok’ diyemeyiz!

Tartışmalarda da ‘duvarsız’ yapamıyoruz! Kendimizi ‘merkeze’ koyarak, farklı düşünceleri önemsemeyebiliyoruz. Onları duymuyoruz (!) bile. Eksiklik ya da yanlışlık, iş yapanlarda olur. Hiçbir şey yapmayanın eksiği de olmaz, yanlışı da! O nedenle yanlışları ‘sorgularken’, ‘düşmanlaştırmamalı, ‘öldürmemeliyiz’.

İnsan ilişkilerinde ‘duvar’ yıkılmalıdır. Önyargılarla, kuşkularla, inançsızlıkla, güvensizliklerle ilişkiler devam etmiyor. Bunlarla duvar daha da kalınlaşıyor. Yarın olması geren güzel ilişkiler çürütülüyor.

Duvarların yararı oluyor ama zararı olduğunu da bilerek inatla kalınlaştırmanın anlamı yok. İlişkilerde önyargıları, kuşkuları, inançsızlıkları, güvensizlikleri yok edebilirsek, yarınla ilgili umutlu olabiliriz demektir.

 
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!