Küf korkusu!
Coşkun Özbucak

Küf korkusu!

Bu içerik 2430 kez okundu.
Reklam

Fındık dalla belirginleşti. Artık nerede, ne kadar fındık olacağı şekillenmeye başladı. Ama yeni bir tehlike kapıya dayandı. Küf!

Geçen yıl yaşanan ‘don’ üreticileri ve piyasayı altüst etti. Yoksulluk arttı, göçler hızlandı. Köyler (mahalleler) boşaldı. Yeni tehlike olan ‘küf’ nedeniyle üreticiler tedirgin oldu. Hangi ilacı, nasıl kullanacakları konusunda araştırma yapmaya başladılar. Kime güveneceklerini bilemediler, her kafadan bir ses geliyor…

Küf, üreticilerden sonra ihracatçıları da tedirgin etti. Gazetelere verilen ilan bunu gösteriyor. İhracatçılar da tedirgin, çünkü fındık yine az olursa kendileri de zor durumda kalacak dış alımcılar gibi. Karlarından zarar etmek zorunda kalacaklar!

Havaların yağışlı olmasının sonucu oluşan ‘küf’ fındığın randımanını etkileyeceği gibi, dökülmelere de neden olacak. Bu durumda üreticide alıcı da zarar edecek!

Yine sezon yaklaştıkça yeni fındık fiyatının düşmesi için fiyat düşürmeler başladı. Fındık fiyatının belirlenmesi ‘serbest pazara’ bırakılınca böyle oluyor. Yaklaşık 15 yıllık izlenen fındık politikası, iki ucu pis çubuğa benziyor. Nereden tutarsan tut, berbat…

‘Küf’ her gün büyüyor. İhracatçılar ilan veriyor. Devlet ise seyrediyor. Böyle bir doğal afet konusunda ‘devlet’ işin içine girerek çözüm üretmesi gerekiyor. (Küf, sigorta kapsamında da değil) Küf salgınına yönelik nasıl önlem alınacaksa hemen harekete geçilmeli. Bu konuda seferberlik ilan edilmeli.

Tarım politikasında, ‘Saldım çayıra, Mevlam kayıra’ anlayışı ile hareket ediliyor. Fındık ‘masrafsız’ döviz girdisi olan önemli bir kaynağımız. Böyle bir olanak göz ardı edilemez.

Fındık politikasında yeni düzenleme yapılmadıktan sonra günübirlik yaşam devam eder. Her yıl yeni umutlar-karamsarlıklar devam eder. İnsanlar gelecekleri için planlama yapamaz. Fındık olursa bir dert, olmazsa başka dert!

Fındık politikasında ‘devlet’ ne tarafta duruyor ona bakmak gerek. Devlet gözükmüyorsa işimiz kötü!

Bu ortamda bir de küf korkusu her tarafı sardı… Bakalım nasıl sonuçlanacak?

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!