Dilenci!
Coşkun Özbucak

Dilenci!

Bu içerik 2809 kez okundu.
Reklam

Nerede dilenci varsa, orada yoksulluk var demektir. Hiçbir insan isteyerek dilencilik yapmaz. Ancak zamanla alışkanlıklar ‘meslek’ haline de gelebiliyor! Gazete ve televizyonlarda dilenciliğin de ‘şirketleştiğini’ okuyoruz, izliyoruz.

Ordu sokaklarındaki dilencilere de alıştık! Her caddede, meydanda çocuk, kadın, yaşlı; engelli – engelsiz dilencilerle dolu. Dilencilere bir yenisi de eklendi. Suriye göçmenleri…

Suriye’de yaşanan savaş, özellikle yoksulları vuruyor. Kaçabilenler (yurtlarını terk etmek zorunda kalanlar) şanslı sayıldı. Çünkü İŞİD’lilerin yaptığı katliamlar, tecavüzler, kadınların satılmaları olağanlaştı. Kaçan kurtuluyor…

Suriye’den, Irak’tan kaçmak zorunda kalanlar ikiye ayrılıyor. Biri yoksullar, aç, susuz sınırda tel örgülerinden geçmek zorunda kalanlar. Diğerleri de olanakların elverişli olması nedeniyle uçakla, arabalarıyla gelenler…  Gelenler, Suriye’deki ve Irak’taki sınıfsal yapıyı da ortaya çıkarıyor.  Türkiye’ye gelenler bu sınıfsal özelliklerini devam ettiriyor.

Anlatıyorlar, İstanbul’da işyerleri göç eden insanları çalıştırırlarmış, maddi durumu iyi olarak gelenlerin alışveriş yapmalarında yardımcı olmaları için! Hatta bir arkadaş, olayın boyutunu ‘abartarak’ şöyle dile getirdi. “İstanbul’da yerli dilenci kalmamış. Yerli dilenciler Suriye’den gelenlere dilendikleri yerleri kiralayarak yüzde alırlarmış! Dilencilik de taşeronlaştı!” Yani ülke göçmen işçi ve dilencilerle doldu.

Bu durum, zorunlu göç edenlerin suçu değil. Göçmenlerin ‘insanca yaşam hakkını sağlamak’ hem TC.’nin hem de BM’nin asli görevidir. Sorun uluslararası hale geldi. Yaşanan insanlık dramına sessiz kalınamaz.

Ordu’ya gelindiğinde ise, yoksullar sokakları kapladı. Her tarafta çocuklarıyla birlikte dilenen göçmenlerle doldu. Bu durum karşısında ‘yetkililerin’ seyirci kalmaları kabul edilemez. Sokaktaki göçmenlerin açlık ve yoksulluk sorunu çözüm bekliyor.

Ordu’da başka bir manzara da Arapların ve göçmen zenginlerin yaylalara ilgisinin olması ve ‘yetkililerin’ bu ilgiden memnunluklarını sürekli dillendirmeleri!

Göçmenlerin kimi dilenirken kimi de lüks içinde yaşamaya devam ediyor. Yoksul her yerde mağdur, zengin için değişen bir şey yok! Tek üzüntüleri topraklarından ayrı olmaları. Ama geri dönme şartları oluştuğunda da yeni buldukları ‘ cennetten’ ayrılmak isteyeceklerini sanmıyorum.

Suriye ve Irak yoksulları Türkiye’de dilenci ya da ucuz işçi oldu, zenginleri ise lüks yaşamlarını devam ettiriyorlar…

 
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!