Fındık fiyatı tepetaklak!
Coşkun Özbucak

Fındık fiyatı tepetaklak!

Bu içerik 2355 kez okundu.
Reklam

Fındık fiyatı 21 TL’den 14 TL’ye düşürüldü. Daha da düşürülecek. Çünkü yeni sezon fındığın fiyatına bir ayar vermek gerekiyor.

Her yıl aynı yöntem uygulanıyor. Kapanan sezon fiyatı ile yeni dönemin fiyatı arasında bir ilişki oluyor. Fiyat aşağı çekilmeli ki, yeni dönemin fiyatları da bu düzeyden başlasın!

Herkes karamsarlık içinde. Yarını göremiyor. Fındığın ne kadar olacağı tahminlerine yeni engeller çıkıyor. Şimdi de ‘küf’ belası ortaya çıktı. Yeni dönemin fındığının ne kadar olacağı bir bilinmeze döndü!

Tahminlerde yanılma olasılığı büyük! Bu nedenle fiyatlar bilerek aşağı çekiliyor.

*****

Ödül

Ordu’dan üç şirket ilk 500 içinde yer almış! Bu konuda ilimiz açısından sevinmek gerekir. İnsanlara iş olanağı sağlanmış…

Ancak üç şirketin yapısı incelendiğinde ‘demokratik hak’ bakımından eksiklik dikkat çekiyor. Ünye Çimento (OYAK) özelleştirilmeden önce sendikalı idi, özelleştikten sonra işçilerin sendikalı olmaları devam etti. Diğer iki işyerinde sendika yok. Hatta Doğuş Çay’da sendikalaşma çalışması yapıldı ama bir biçimde işçiler sendikadan istifa ettirildi! Gürsoy’da ise sendika girişimi olmadı. (Olduysa da benim haberim yok)

Şimdi sormak gerekir ilk 500 içinde olan şirketlerde sendikalı işçi mumla aranıyor! Oysa tüm işyerlerinde işçiler sendikalı olmalı. Demokratik yaşamın bir gereği bu değil mi?

Şirketler kazanıyor ki sıralamaya girmiş. Bu kadar kazanan şirketler sendikal işçi çalıştırmaktan neden çekiniyorlar?

*****

Dedikodu!

İnsan ilişkilerini bozan alışkanlıklardan biri de ‘dedikodu’. Dedikodu, kişinin eksikliğinden kaynaklanıyor. Beceriksizlikleri nedeniyle başkalarının yaptıklarını ‘konuşarak’ kendi eksikliğini kapatmaya çalışıyorlar

Üretmeyen, becerileri olmayan kişilerin en çok başvurduğu davranış oluyor dedikodu. Üreten kişinin başını kaşıyacak zamanı olmuyor. Başkalarıyla ‘uğraşacak’ zaman bulamıyorlar. Bu nedenle ‘dedikodu’ yapanlar üretmeyen, kıskanan kişiliklerdir.

Ahlaki olarak olumsuz bir davranış olan ‘dedikodu’, bazen ‘eleştiri’ ile karıştırılıyor. Dedikodu, basitlik iken; eleştiri, erdemliliktir. Çünkü eleştiri, yanlışlardan arındıran bir silahtır.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!