Vosvos iptal edilmiş!
Coşkun Özbucak

Vosvos iptal edilmiş!

Bu içerik 2833 kez okundu.
Reklam

Vosvos şenliği yenilenecek diye haber olmuştu. Son haberler ise şenliğin iptal edildiği üzerine oldu. Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, vosvoscuların kendi aralarında anlaşamadıklarını belirtmiş!

Vosvos şenliği yapacakların kendi aralarında anlaşamamalarının bir gerekçesi olmalı. Bu konuda ‘taraf’ olanlar bir açıklama yapar sanırım.  Bu haberi okuyunca aklıma geçmişle ilgili anılar geldi.

Vosvos şenliği yapılan yer şimdi yok edildi. İkidere’de yapılan HES nedeniyle buralar su altında kalacak. HES şirketi,  ‘vosvosculara’ yeni kamp yeri yaptı. Ama yapılan bir vosvos şenliğine katılan vosvoscular su ve tuvalet sıkıntısı çektikleri için burayı beğenmemişler.

Ordu Doğa ve Yaşam Platformu üyeleri bir grup insanın HES yapılacak olan yeri görme talepleri üzerine İkidere’deki HES alanına gezi düzenledi. Bu geziye başka bir işim nedeniyle katılamadım ama giden arkadaşlardan gelişmeler hakkında bilgi almıştım. Burada şirketin görevlileriyle sürtüşme yaşanmış. Olayı duyan il dışından gelen bir grup vosvoscu da gelmiş ve platform üyeleriyle birlikte şirkete tepki göstermiş. Fotoğraflar da çekilerek gezi tamamlanmış. Gelen vosvoscular yeni yerlerinin güzel olmadığını dile getirmişler.

Ondan sonra da Vosvos Şenliği yapılmalı-yapılamadı. Yenisi yapılmak istendi, planlar yapıldı ama açıklamaya göre başarısız olundu. Vosvoscular kendi aralarında ihtilafa düşmüşler, anlamamışlar!

Doğayla baş başa olmak, özellikle şehirlerin bulatmalarından kaçmak için önemli bir çıkış, kaçamak… Yaylaların havası ve güzelliğinde üç gün de olsa kalmak, en güzel dinlenmek oluyor. Bunu en iyi bilen il dışı vosvoscuların gelmemesi için önemli gerekçeleri olmalı. Acaba yaylaların yok oluşunu görmek istemediler mi?

Yaylalar, HES’lerle, otellerle, betonlaşmayla eski çekiciliğini yitirdi. Can çekişen yaylaları görmek, dinlenmek değil; doğayla birlikte acı çekmek anlamına geliyor.

Yaylaya giden ayrı üzgün, gitmeyen ayrı üzgün. Yaylalarla ilgili yazan arkadaşlar var. Her yazısında yaylaların bozulmalarından söz ediyorlar. Yavuz Kalyoncu’nun Ordu Hayat’ta yayımlanan ‘yaylalar’ yazı dizisini severek okudum. Yaylaların bozulmasından dolayı yazarın üzüntüsünü ve kızgınlığını yakından hissettim.

 
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!