Fındık işçiliğinde rekabet!
Coşkun Özbucak

Fındık işçiliğinde rekabet!

Bu içerik 1082 kez okundu.
Reklam

Suriye göçmenlerine fındık toplatılacakmış! Savaş sonrası ortaya çıkan göç dalgasından ‘yararlanmak ‘ isteniyor.

Fındık işçiliği bölgelere göre sınıflandırılmaya başlandı. Yerli, Kürt, Gürcü ve şimdi de Suriyeli… Fındık işçileri arasında ‘en ucuz’ kimi çalıştırabiliriz politikası yapılmaya başlandı. Artık ‘yerli işçi’ bulmak zorlaştı. (Bunun nedenleri üzerinden tartışma yürütülebilir de)

Rekabet fındık işçilere kadar genişledi1 İşçiler, işsizlerle tehdit ediliyordu. Asgari ücretle ya da verilen ücretle ‘istersen çalışırsın, dışarı da binlerce iş arayan var’ diyerek tehdit ediliyordu. Sıra fındık işlerine geldi!

Ücretlerde sıralamayı yerli, Kürt, Gürcü ve Suriyeli olarak yapacaklar. Bu işte yerli işçilerle Kürt mevsimlik işçiler zararlı çıkacak. Onlar ‘Suriyeliler’ aracılığı ile tehdit edecekler. Ücretlerini düşürmeleri istenecek! Ya düşük ücret ya da işsizlik!

Burada iki soruna dikkat etmek gerekiyor.  Birincisi, göçmen düşmanlığının yaygınlaşması tehlikesi. Ücret düşüklüğüne ve işsizliğe neden oldukları gerekçesiyle yoksullar arasında ırkçı söylemler gelişecek.  Buna izin verilmemeli. Savaş mağduru Suriyeliler düşmanlaştırılmamalı. Empati yapalım. Almanya’da ya da diğer ülkede bir zamanlar (şimdi de devam ediyor) Türkiye’den gidenlerin dışlanmalarını aklımıza getirelim. Her yerde göçmenler günah keçisi yapılırlar. Oysa suçlu, göçmenliğe neden olan emperyalist güçlerdir. Ortadoğu’da savaşı körükleyenlerdir.  Şu an devletin izlediği ‘göçmen politikası’ yanlış. Bu da ayrı tartışma konusu.

İkinci dikkat edilmesi gereken konu da sorunun fındık üreticilerinin omzuna yıkılmasıdır. Göçmenleri çalıştıracak olan fındık üreticisi olduğu için hassaslığa dikkat etmek zorundayız. Fındık üreticisi, fındığına gereken ücreti alsa, fındık toplama işçiliği konusunda da ücret tartışması yapmaz. Fındık üreticileri ürünlerini satarken maliyetini kurtaramayanca sıkıntı yaşıyor (Bu yıl ki farklı fiyatlar yanıltmasın.). Yani sorun fındık işçiliğinin ücreti değil, fındığın pazardaki değeridir.

Sokaklardaki ‘göçmen’ sayısı artıyor. Devlet buna dikkat etmeli ve göçmenlerin bulundukları yerlerde uyum sağlamaları için ‘eğitim’ çalışmaları yapmalı. Avrupa’da göçmen büroları var. Göçmenlerin sosyal, kültürel ve ekonomik sorunlarıyla ilgileniyorlar (yeterli olmasa da); çeşitli dernek ve vakıflar da var. Biz de ise, saldım çayıra Mevlam kayıra…

Fındık üreticileri için heyecanlı bekleyiş sürüyor…  Küf dışında bir sorun yok gibi… Hele fındık işçileri bahçeye girsin, fındık harmana gelsin…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!