Soruşturma açmak yetmez!
Coşkun Özbucak

Soruşturma açmak yetmez!

Bu içerik 1018 kez okundu.
Reklam

 Eski Kültür Bakanı Ertuğrul Günay’a ‘ihalede usulsüzlük yapmaktan’ soruşturma açılmış!

Bu haberi okuyunca, iki yorumun ve tartışmanın egemen olacağını düşündüm. Biri hükümetin Ertuğrul Günay’dan intikam almak için soruşturma açtırdığı, diğeri de ‘yapmıştır’ mantığıyla açılan soruşturmanın doğruluğu üzerinden tartışmalar sürecek.

Oysa soruna üçüncü gözle bakmak gerekir. Adına soruşturma desek de demeksek de tüm kurumların yaptırdığı ihaleler yeniden incelenmelidir. Yolsuzluk ve usulsüzlük iddiaları her kurumla ilgili var. Hele atama ve ihale yapılan kurumlarda…

Anayasa Mahkemesi Milli Eğitim Bakanlığı kapsamında ‘puanlama yöntemi’ konusunda yanlışlık yapıldığına karar verdi. Şu an ihale dosyaları, ihale yapanların elinde.  İhale dosyaları başkalarının (inceleme yapacak olanların) eline geçmeden, genel bir soruşturma- inceleme yapılmadan ‘aklanma’ söz konusu olmayacak.

Duyuyoruz, ihale verilmek istenen şirketin tüm özellikleri sıralanarak ihalelerin açıldığını. Sanki adrese teslim gibi! Bu iddialar, ‘karalamalar’ doğru mu değil mi bilinmiyor ama herkes bir şeyler söylüyor… Ağızlar torba değil ki, büzesin…

Eski Bakan Ertuğrul Günay için açılan soruşturmadaki iddialar doğru mu, değil mi bilemeyiz. Yanıtı soruşturma sonunda belli olacak! Ertuğrul Günay da, kendinden emin, soruşturmadan rahatsız olmadığını söylüyor.

Aslında ‘kuşkusu’ olamayanlar soruşturmadan kaçmamalılar, hatta haklarında küçük bir ‘kuşkulu’ açıklama, iddia söz konusu olduğunda inceleme-araştırma komisyonunun kurulmasını ya da soruşturma açılmasını kendisi istemelidir.

Türkiye’de gelenek olmuş ‘soruşturma’ dendiğinde hemen ‘suçlu’ ilan etmek. Ya da iddiada bulunanlara ‘dış güçlerin oyunu’ demek! Bu gelenek, aklanma sürecini de baltalamaktadır. Karşılıklı ‘suçlamalar’, ‘iddialar’ var ama inceleme-araştırma, soruşturma süreci yok.

Yargının bağımsızlığı ve yargıya güven de zedelenmiş! Soruşturma açılsa da ‘sonuç’ kimseyi memnun etmeyecek. Yani nereden tutarsanız tutun, kopuyor! Sonuç alınamayan ‘Tavuk mu yumurtadan, yumurta mı tavuktan’ tartışması sürer de sürer…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!