Okul mu, taş ocağı mı?
Coşkun Özbucak

Okul mu, taş ocağı mı?

Bu içerik 1566 kez okundu.
Reklam

Kumru’da Küşnefak Kalesi’nin bulunduğu yerde ‘taş ocağı’ yapılmak isteniyor. Yöre halkı ‘direniş çadırı’ kurarak kadınlı – erkekli karşı koyuşunu sürdürüyor.

         Yöre halkı yürüyüşler de gerçekleştirdi taş ocağına karşı çıkışı kamuoyuna mal edebilmek için. Bu konuda başarılı da oldular. Şimşir ağaçlarını da kesmişti taş ocak sevdalıları. Halkın piknik alanı olduğu gibi bir tarihi özelliği de vardı tepenin.

         Taş ocak yapılmak istenen alanın çok yakınına okul yapılması için arazi de verilmiş. Bu konuda Ordu Valiliği’nin verdiği belge de var. İstendiğinde ruhsat da verilmesi için vurgu da yapılmış. Yöre insanlarından öğrendiğime göre taş ocağı yapılacak yerle okul sahası arası 200 metre. Okul sahası üzerinde etüt çalışmaları da tamamlanmış!

Kumru Akçadere sınırları içindeki İmam Hatip Lisesi oldukça büyük yapılıyor. Alanı, tesisleri ve öğrenci sayısı bölgedekilerden büyük. ( İmam hatip lisesine öncelik verilmesi ayrı bir tartışma konusu) Okul ile taş ocağı komşu oluyor!

Hangisi önemli. Tarihi ve ormanı yok eden taş ocağımı, adı ne olursa olsun eğitim öğretim kurumu mu? İkisi de olacak denirse inandırıcı olmaz. Yöre insanları kuşkulu. Taş ocağı değil, okul istiyorlar. Yöre insanları okul olmasaydı da taş ocağını istemiyor! Kararlı birliktelikleri devam ediyor.

Yani taş ocağı birine para kazandırırken halka zarar veriyor. Okul ise toplumun her kesimine yararlı.

Tercih kimden yana olacak bakalım!

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Aşırı hız bir can daha aldı
Aşırı hız bir can daha aldı
2 DUYARLI İNSAN!
2 DUYARLI İNSAN!