Ekolojik denge!
Coşkun Özbucak

Ekolojik denge!

Bu içerik 2870 kez okundu.
Reklam

Ekoloji kavramı toplumda yeni yeni yer edinmeye başladı. Tüm canlılar yaşam alanlarını kullanırken her kesimin çıkarını korumayı temel alır. Yani insan çevresini kendisi için düzenlemeye kalkarsa ‘ekolojik denge’ bozulur. Ama insanlar çevresini kendisine göre düzenlerken, kendisinden başka canlıların da (yaban hayatı da dahil) var olduğunu ve onların doğal yaşam hakkını koruduğu ölçüde çevre dengesi sağlanabilir.

Bu anlayışla hareket eden ve yaşam alanlarını korumaya yönelik çaba harcayan insanlar Cumartesi günü ….. bir araya gelerek sorunlarını ve çözümlerini tartıştılar. Hukukçuların da katıldığı toplantıya Ordu, Giresun ve Samsun’dan platformlar katıldı. İlgilendikleri alanlardaki sorunlar ve verdikleri mücadeleleri aktardılar. Deneyim aktardılar. Yapılan sunumlar öğretici oldu.

Toplantıya Ordu Doğa ve Yaşam Alanlarını Koruma Platformu üyesi olarak ben de katıldım. Toplantıyı yaptığımız bölgeye (Siyanüre karşı verilen mücadele) çok gittim. Yöre insanlarını da yakından tanıma olanağım oldu. Her gidişimi  (mücadeleyi) bu köşede anlatmaya çalıştım. Fakat bu toplantı diğer gidişlerimden farklı idi.

Daha önceleri ‘halkın mücadelesine’ katılmıştım Bu kez tüm yörelerin mücadeleleri yan yana geliyordu. Anlatılanlara göre kimileri hukukla kazanım elde etmişler, kimileri de fiili mücadeleyle. İki mücadele birbirinin karşısında olmamış, iç içe geçmiş!  Vurgulananlardan biri de ‘erken davranma’ becerisini gösterebilmek. Erken davranan, erken başarı sağlamış.

Türkiye genelinde dağınık olan ekoloji-çevre mücadelesinin birleştirilme çabalarının olduğunu biliyorum. Orta Karadeniz’deki bu girişim genelle birleşmeye yeni bir adım olacak.

Orta Karadeniz’de HES’ler, taş ocakları, madenler, termik santraller derken bir ‘yeşil yol’ sorunu karşımıza çıktı. Bu konuda yanıltıcı propaganda ‘yayla yolu’, ‘yayla turizmi’ gibi kavramlar kullanılarak algı yanılması sağlandı. Oysa ‘yeşil yol’, yaylaları betonlaştırma operasyonu. Madenlere yeni yol çalışmasını ‘turizm’ yatırımı adıyla süslüyorlar. Yaylalara yeni yola gerek yok. Var olanlar yenilense yeter! Yeni yol demek, yeni betonlar demektir. Yayla turizmi betonla yapılmak isteniyor. Şu an Çambaşı ve Perşembe yaylaları bunun en güzel örnekleri. Yaylalar beton yığını olmuş… Yetmiyor, diğer yaylalar da betonlaştırılmak isteniyor.

Orta Karadeniz ekoloji mücadelesi yan yana geldi. Ortak mücadele başlıyor. Yarına yaşanabilir bir yaşam alanı bırakmak istiyorsak, mücadeleyi büyütmek zorundayız.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!