‘Yüzmek, balık tutmak yasak!’
Coşkun Özbucak

‘Yüzmek, balık tutmak yasak!’

Bu içerik 3015 kez okundu.
Reklam

Birkaç gün önce Ordu Doğa ve Yaşam Alanlarını Koruma Platformu üyeleri olarak ‘Dereyolu’ndan Topçam’a kadar giderek yapılan HES’lerin son durumunu yerinde gördük.

Yol yapımı devam ediyor (Bu yolun yapım nedeninin HES’lere ve barajlara ulaşım yolu olduğunu kanıtı ile yazmıştım.) Yol çalışmalarında taşların, toprakların Melet Irmağı’na döküldüğünü gördük. HES çalışmalarında kayaların ve toprakların derelere atıldığına sürekli tanık olduğumuz için bunların dereyi kirletmelerine değinmeyeceğim.

Yol boyunca hem ‘yok olanları’ hem de doğal güzelliklerin fotoğrafın çeke çeke gezimizi sürdürdük. Yol boyu, ırmağın yükselebileceği ve balık tutmanın ve yüzmenin yasak olduğunu vurgulayan tabelalar vardı. Irmağın yükselebileceği tabelasının nedeni HES’lerin suyu tuttuklarında kaybolan su, barajlardan su bırakıldığında taşkının olabilme olasılığından. Yani Melet Irmağı’ndaki su dengesindeki bozukluluğun sürekli olacağının ilanı oluyor bu tabelalar. Hatta buna tanık da olduk. Temiz ve normal suyuyla akan Melet’te birdenbire kahverengi su artarak gelmeye başladı. İşi bildiğimiz için ‘baraj açıldı’ dedik birbirimize. Derede piknik yapan aile olsa tehlike yaşayabilirlerdi.

Bir diğer tabela ise “Burada yüzmek ve balık tutmak yasak” yazısı ile dikkat çekiyordu! Yolumuza devam ederken tabela ile Melet Irmağı’nı fotoğrafladık. Irmakta su yok ki, yüzülsün, balık tutulsun!

 

COŞKUN

 

Sürekli dile getiriliyor ama ‘dinleyen’ yok. Sular kesildikten sonra doğal yaşama verilen zarar su bırakıldığında giderilebiliyor mu? ‘Yetkililer’ zaman zaman derelere balık yavruları bıraktıklarını söylüyorlardı. HES’lerin bulunduğu derelerde (tüm derelerde HES var.) balığın yaşama şansı yok ki, yavrular büyüyebilsinler!

Yol boyu suyu, bir HES alıyor, bırakıyor; yeni bir havuz ve tünelle diğeri alıyor! Melet Irmağı ‘işgal’ altında. ‘İmdat!’ diye bağırıyor, duyan var mı?

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!