“Çöp sorununu çözdük”
Coşkun Özbucak

“Çöp sorununu çözdük”

Bu içerik 2403 kez okundu.
Reklam

Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin panolardaki  “Çöp sorunu çözdük” reklamı vurgu olarak yanlış olmuş. Ordu’da çöp sorunu kalmadı mı? “Çöp sorunu bitiyor” ya da “Çöp sorunu çözüyoruz” gibi bir cümle olsaydı, belki daha doğru olurdu!

Ancak asıl vurgulamak istediğim ülkemizde çöp sorununun ‘depolama’ anlayışıyla giderilmek istenmesindeki ısrar. Ordu’da da aynı mantık devam ediyor. Burada ‘çıkar gruplarının’ baskısı mı var diye sormaktan da kendimi alamıyorum.

Karadeniz için çöp depoları bulmak oldukça zor. Dağınık yerleşim ve su havzalarının fazlalığı ‘çöp depolama’ alanı yaratmaya uygun değil. Bu yöntemin kendisi yanlış aslında. Ne yapmak gerekiyor? Çöp sorununu nasıl kökünden çözeceğiz?

İsveç, yurtdışından çöp satın alırmış! İlk duyunca, ya da okuyunca insanın şaşırmasına neden olacak bir cümle. Çöp satın almak! Ancak çöpü, çöp olmaktan çıkarma planlaması yapınca yeni çöplere de gereksinim duyuluyor. İsveç, çöpten elektrik üretiyor. Yaş çöpün yüzde 99’unundan elektrik üretirken, yüzde 1’inden de gübre yapıyor. Kendi çöpü yetmediği için de yurtdışından satın alıyor!

Maliyeti nedir bilmiyorum ama yapılıyor demek ki… Çöpten elektrik üretmenin ne gibi yararı olacak? Başta ‘çöpten’ kurtuluyoruz. İkincisi ‘elektrik gereksinimiz var’ gerekçesiyle HES’lere, nükleer ve termik santraller için ‘gerekçe’ kalmazdı. (Zaten gerek de yok) Çöpten elektrik üretmek kuruluş aşamasında daha pahalı da olsa (sanmıyorum) yine de uzun süre dikkate alındığında daha kazançlı olduğunu iddia ediyorum. İsveç’in çok parası var da  ‘çöpe mi atmak’ istiyor?!

Ordu’da (Aslında Türkiye’de) bu tür projeler yok mu? Başaramaz mıyız? Bu konuda çalışma yapanların, projeleri olanların varlığını biliyorum. Ancak nedense yöneticiler ‘eski alışkanlıkları’ sürdürüyorlar, kendilerini yenilemiyorlar. Ya da bildikleri başka hesapları var!

Çaybaşı’na ‘Katı Atık Ayrıştırma Tesisi’ kuruldu! Nasıl ayrıştırmaysa… Gürgentepe’de amaçlarına ulaşamadılar. Bu tür ‘istenmeyen’ projeler yerine herkes için yararlı olan ‘çöpten elektrik üretme’ neden düşünülmüyor?

Doğaya, çevreye yani yaşama sahip çıkmanın bir biçimi de çöp sorununu kökünden çözmekle olur!

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!