İftar sofraları
Coşkun Özbucak

İftar sofraları

Bu içerik 2782 kez okundu.
Reklam

Ramazan’da kurum ve şirket desteğiyle belediyeler iftar sofraları (çadırları) kuruyorlar. Amaç olanakları olmayanlara sıcak yemek yeme fırsatı vermek. Ancak çadırlar bu amaca ulaşabiliyor mu?

İftar sofralarının amacı, bozulan insan ilişkilerini yenilemek, bir arada olmayı sağlamak biçiminde formüle edilseydi daha anlamlı olurdu. Yoksa ‘muhtaçları’ pek göremiyoruz. Birlikte olmak, insan ilişkilerini yenilemek amacına uygun iftar sofrası ‘yeryüzü sofraları’ oluyor. Yiyeceği birileri vermiyor, yiyeceğini alan geliyor ve paylaşıyor. Doğru olan da bu.  Bir arada olmak ve paylaşmak…

Yoksula, evine gitme zamanı olmayana göre yapılıyorsa bu da uygulanmıyor. İftar yemeklerinde ‘protokol’ ağırlığı görülebiliyor. Amaç, ‘yoksula’ sıcak bir çorba içirmekse bunu başarmanın en güzel yolu, eve hizmettir. Mahalle muhtarları kimin ‘sıcak çorbaya’ gereksinimi olduğunu çok iyi biliyor. Kimseye göstermeden bu hizmetler yapılabilir. Böyle de yapılması gerekir.

Ancak Türkiye öyle bir ülke ki, yasalar ve uygulamalar il il, ilçe ilçe değişebiliyor. Kimi il ve ilçelerde Kaymakamlar çadırları yasaklamış! Bu da Türkiye’de başka bir Ramazan manzarası…

Bunlara değinmemim nedeni, ‘çadırların’ yapılış amacının net olmamasından dolayı. Çadır kuranlar bile yukarda belirttiğim ve yan yana gelmemesi gereken nedenleri sıralayabilirler. O zaman ‘tümünü’ kapsayan çadırın ‘yararı’ olmaz.

Altınordu’daki ‘çadır’ Bahçelievler Mahallesi’nde (Ordu Lisesi önü). Burada yaşayanların çadıra gereksinim yok. Eve geç kalanların yolu değil, yoksulların ‘dolmuşsuz’ gidebileceği yer değil! Be nedenle diyorum ki, çadırın neden açıldığı belli değil.

Bir gelenek olmuş iftar sofraları! Sanki yapılmak zorunda! Amacı iyi belirlenen sofranın yararı olur. Aslında her mahallede ‘yeryüzü sofraları’ açılsa da mahalle halkı birbiriyle daha iyi kaynaşmasının yolu açılsa. Yiyecekler de evlerden getirilecek. Getirebilenlerle getiremeyenler ortaklaşa yiyebilse…  İftar sofraları o zaman amacına ulaşmışolur.

Belediye ya da kurumlar, şirketler yemek mi vermek istiyor. Onların elini kolunu bağlayan yok. Mahalle yoksullarını bulmak zor değil. Hatta aylık yiyeceğinin malzemeleri de teslim edilebilir. En güzeli de bu.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!