Yine Karayolları arazisi
Coşkun Özbucak

Yine Karayolları arazisi

Bu içerik 2372 kez okundu.
Reklam

Kamu hizmeti için bina gerekli. Günümüz şartlarında eski göçebe-çadır sürecini yaşama olanağı yok! Kaymakama, belediye başkanlarına ve valilere bina gerekli. Yoksa hizmeti nasıl yapacaklar!
Bazı kurumlar için küçük bir yer yeterli değil. Valilik Makamına da küçük bina yeterli değil. Hatta Ordu Valiliği’nin şu anki binası ‘hiç’ yeterli değil! Ancak kurum yöneticileri bir iş yaparken ‘kendileri’ için değil, kurum için düşünmeli. Amaç, hizmeti mi, görkemi mi öne çıkarmak o konuda bir anlaşalım…
Ordu Valilik binası için Karayolları arazisi yeniden gündem oldu. Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, bu alanın ‘yeşil alan’ olarak kullanılacağını açıklamıştı. Karayolları arazisini ‘kamu binaları’ alanı olarak düşünenlerin sevinci kursaklarında kalmıştı ve bu köşede Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz’ın kararını destekleyen yazı yazmıştım. Ama şimdi ‘dün dündür, bugün bugündür’ anlayışı ile karar değişikliğine gidiliyor!
Ordu Valisi Balkanlıoğlu yaptığı açıklamada bina yapılacak ama bir ağaç bile kesilmeyecek, diyor. Ordu Büyükşehir Belediyesi Başkanı Enver Yılmaz’la çelişkili değerlendirmeleri yokmuş! Demek ki Başkan Yılmaz görüşünü değiştirmiş!
Tartışılması gereken Karayolları arazisinin ne amaçla kullanılacağı. Yoksa bir ağacın kesilip kesilmemesi değil asıl sorun! Ağaç kesilmeyecek ama ağaç dışında kalan yerler bina olacak ve halka kapalı alan yaratılacak…
Tartışmayı ve sorunu değiştirerek, amaçlanan betonlaşma yapılmak isteniyor. Ordu sürekli betonlaşıyor. Hava alacak alan kalmıyor. Burası yarınlar için önemli bir merkez. Yeşil alanı olmayan Ordu için bir fırsatı değerlendirmek gerekiyor. Karayolları arazisi yeni bir düzenleme ile hava alınabilecek bir yeşil alana- koruluğa dönüştürülebilir. Bunun olanakları da var.
Ordu Valiliği’ne bina mı gerekli hep birlikte yer arayalım. Benim önerim eki Özel İdare’nin alanı (Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin eski yeri ve alanı) uygun bir yer. Zaten betonlaşmış bir alan! Valiliğin arakasındaki binadakiler başka bir yere taşınabilir ve alan genişlemesi yaratılabilir.
Ordu’yu en iyi gören tek yer Boztepe. Boztepe de özelliğini yitirdi. O da betontepe oldu! Boztepe’den Ordu’ya bakıldığında stat ve Karayolları arazisi dışında yeşil olarak görülen yer yok. Yani bizim yetkililer yeşile düşman demek de istemiyorum!
Sözün kısası, Karayolları arazisine ‘dokunulmasın’; yeşil alanlar çoğaltılsın… Yarına yönelik planımız, gelecek nesle ‘miras’ olarak yeşil alan bırakmak olmalıdır.
Topraktan uzaklaşıyoruz, kaçıyoruz ama yine son durak ‘kara toprak’ olacak…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!