Hükümet ve ekonomi
Coşkun Özbucak

Hükümet ve ekonomi

Bu içerik 986 kez okundu.
Reklam

7 Haziran öncesi yaşanan iki tartışmanın tam ortasına düştük. Birincisi, AKP’nin tek başına hükümet kuramayacağı ve HDP barajı geçerek Başkanlık hayalini söndüreceği; ikincisi de ekonomik krizin kapıda olduğu ve krizin yükünün halkın sırtına yıkmaya yönelik adımların atılacağı idi.

Şimdi bu iki sorunun sıcaklığını yaşarken savaş tamtamları da ötmeye başladı. Amaç dış politika üzerinden iç politikayı dizayn etmek! Türkiye siyasi yaşamında büyük sermaye grupları ilk kez seçim sonunda bir an önce ve nasıl bir hükümet kurulmasını istediklerini dile getirmek için partileri tek tek ziyaret etti. Ama işler istedikleri gibi gitmedi. Hükümet kurma krizi devam ediyor. Savaş rüzgarları ile birlikte ve Meclis Başkanlığı seçimlerinin gösterdiği gibi AKP-MHP hükümeti ağırlık kazandı ama burası Türkiye 1 gün bile uzun süre… Neler olur bilinmez!

Suriye’nin içişlerine karışma politikası yeniden alevlendi. İŞİD sınırda olunca dert olmuyor, PYD egemen olunca ‘kırmızı çizgi’ dile getiriliyor. Bir ülkenin içişlerine karışanın da içişlerine başkalarının karışma hakkı doğar. Bu ayrı tartışma.

Gelelim ekonomik krize. Devlette devamlılık esas. Hükümet kurulmamış olsa da geçici AKP hükümeti işleri sürdürüyor. Seçim öncesi ekonomik kriz zorla denetleniyordu. Şimdi denetim zorlaşıyor. Hükümet krizi ile ekonomik kriz birleşiyor. Yeni vergiler kapıda. Yurtdışından gelen, özellikle de elektronik ürünlere ek vergi getiriliyor. Bu vergi dönüp dolaşıyor halkın sırtına biniyor. Türkiye’nin vergi politikası dolaylı vergilere dayalı olunca yük halkın sırtına yıkılıyor. Gelirine göre vergi uygulaması yok! Çünkü gelire göre vergi verenlerin (holding) kendilerine gider olarak gösterebileceği o kadar çok çeşit yol var ki, neredeyse devletten alacaklı olacaklar!!!

Bu zamana kadar ekonomik krizin yükü vergilerle, zamlarla; asgari ücreti ve maaşları düşük tutarak halkın (işçi, emekçi, emekli, üretici köylü…)sırtına yıkılıyordu. Şimdi de aynı plan yapılacak ama 7 Haziran seçimi geleceğe yönelik bir umut oluşturdu. Krizin yükünü kabul etmeyecek bir potansiyel oluştu. Bu nedenle farklı gelişmeler olabilir.

Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik kriz potansiyel Ordu’nun kendine göre krizi de eklendiğinde yeni ‘göç’ dalgası kaçınılmaz olacak. Ücreti az da olsa bir işi olanın kendisini ‘mutlu’ hissettiği ortam yaratılıyor.

Yoksulluk, kader değil; ekonomik krizin sorumlusu da işçi, emekçi, üretici köylü, esnaf, genç, kadın, emekli hiç değil. Daha fazla kar etmek isteyenlerin sorumlu olduğu krizin yükünü, asıl sorumlular çekmeli…

Yeni hükümet kurulur ya da erken seçime gidilir. Ya ekonomi alanında yaşanacaklar ne olacak? Önemli olan bu soruya vereceğimiz yanıt! Enflasyonu düşük gösterme çabası, Temmuz’da işçiye, memura, emekliye yansıtılacak zam konusundaki ‘cimrilik’ aslında önemli bir gösterge.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!