Reklam panolarında abartı!
Coşkun Özbucak

Reklam panolarında abartı!

Bu içerik 435 kez okundu.
Reklam

Sistem gereği üretilen ürünlerin tanıtılması ve satışı için reklam önemli bir araç. Artık reklamlarla algı oluşturuluyor ve ürün için yeni pazarlar ortaya çıkarılıyor. Yine yaşadığımız kapitalist sistem gereği, üretilenlerin abartılı biçimde tüketilmesi için reklam araçları gerekiyor. Sistemin işleyişi bakımından bunlar ‘anlaşılır!’ kabul edilebilir.

İlimizde ürünlerin tanıtılması için oluşturulan ‘reklam panolarını’ abartılmış olarak değerlendiriyorum. Işıklı- camekanlı, ve ışıklı büyük açık panolarımız şehrin kimi yerlerinde bulunuyordu. Seçim öncesi olağanüstü hızla ‘reklam panoları’ yapılmaya başladı. Önce bunların seçim için ‘aceleye’ getirildiğin düşündüm. Parası olan partiler için hazırlık yapılıyordu.

Yapılan bu dev panolar hem görüntü kirliliği yarattı hem de karayolu üzerinde şoförlerin de dikkatini dağıtacak yerlerde olduğu için kazalara da neden olabilirler. Yapılan panolar yan yana 4-5 adet konularak yapıldı. Geçilmez duvar oldular.

Bunlar yetmedi. Şehrin her tarafına duraklar yapıldı. Durakların bir tarafı yine ışıklı reklam panosu oldu. Hatta öyle duraklar yapıldı ki, dolmuşların önünde durma olanağı bile yok! Kimi duraklardaki reklam panoları kaldırımların daralmasına neden oldu.

Bunlar da yetmedi! Karayolu üzerinde elektrik direklerine reklam çerçeveleri asılmaya başlandı. Direkler de reklam panosu oldu. Yine karayolu yine tehlike. Direklere yapılan reklam panoları görüntü kirliliğinin en büyüğü…

Seçim bitti. (Umarım Kasım’da seçim olmaz!) Reklam panoları bomboş duruyor. Panolar bomboş duruyor ama yeni yeni reklam panoları yapılıyor. Sahil, karayolu, parklar, sokaklar, caddeler reklam panolarından geçilmiyor. Çok gelişmiş, ürettikçe üreten bir iliz de ürettiklerimizi halka tanıtma gereksinimimiz varmış gibi!

Panolar sayesinde birilerine para kazandırmaksa amaç, bu panoların seçim zamanları dışında dolma şansı yok. Boş panolar para da kazandırmıyor. Bu yanlıştan bir an önce dönülmeli. Örneğin panolar seyyar olabilir. Gereksinim duyulduğunda takılabilir. Panolar çıkarılıp takılan cinsten yapılamaz mı?

Reklam panolarıyla ürünler tanıtılır ama panoların kendileri Ordu’yu çirkinleştiriyor ve kötü tanıtıyor. Turizm için çalışıyoruz diyenler buna dikkat ederlerse iyi olur.

Reklam panolarında abartı kendini hemen gösteriyor. Yol yakınken bu yanlıştan dönülmeli…

 
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!