Elektrik gereksinimi gerçeği!
Coşkun Özbucak

Elektrik gereksinimi gerçeği!

Bu içerik 1009 kez okundu.
Reklam

Yazılarımı takip edenler biliyor ki, bıkmadan ekoloji üzerine yazıyorum. Kimi zaman HES’ler, kimi zaman siyanürle altın işletmeciliği, kimi zamanlarda da taş ocakları gibi sorunlar nedeniyle yaşanan doğa katliamlarını anlatıyorum. Özellikle de elektriğe gereksinimiz var iddiasıyla derelerimizin yok edilmesini yazdım. Yazılarımın çoğunda da ‘Türkiye’nin elektriğe gereksiniminin olmadığı’ gerçeğini çeşitli kanıtlarla dile getirdim.

Türkiye’deki barajların kapasitelerinin yeterince kullanılmadığını öne süren Kusursuz Enerji Planı kitabının yazarı İnşaat Yük. Müh. Naci Özen’in vurguları yazdıklarıma yeni kanıtlar oluşturdu. Özen, çeşitli barajlarda görev yapmış biri.

Özen, Çoruh Irmağı üzerinde Artvin’deki Borçka, Muratlı ve Deriner Barajı’nın kapaklarının sık sık açık bırakıldığını belirtiyor. Gerekçe de Türkiye’nin doğalgaz alım zorunluluğunun olmasıymış! Yine Atatürk Barajı’nın da düşük kapasite ile elektrik ürettiğini vurguluyor Özen. Keban’ın da düşük kapasite de çalıştığını biliyoruz.

Şimdi bu somut veriler üzerine sorabiliriz: Türkiye’nin doğalgaz alım zorunluluğu varsa ve doğalgazdan elektrik üretiliyorsa yeni HES’lere, Rüzgar Elektrik Santrallerine (RES) gerek var mı?

Barajların ömrü yaklaşık 50 yıl. Çalışmayan barajlar zamanı gelince kullanılamayacak. (Onların yıkımı da bir dert!)  Bu bilindiği halde yapılan barajlar neden tam kapasite ile çalıştırılmaz. (Burada baraj tipi HES’lerin zararları konusuna değinmiyorum. Bu ayrı bir konu.) Harcanan paralar halkın parası değil mi? Yoksulluğun büyüdüğü ülkemizde paraları sorumsuzca harcanmanın bir ‘cezası’ yok mu? Süleyman Demirel, İLKSAN’ın parası başkalarına kullandırmıştı. Kendi paralarını iradeleri dışı başkalarına kullandırılmasına tepki gösteren öğretmenlere, “Verdimse ben verdim” demişti.  Öğretmenin kesintilerinden biriken parayı Demirel istediği gibi kullanma hakkını kendinde buluyordu. Halkın parasını şimdinin yöneticileri de istediği gibi kullanıyorlar. Hem de göz göre göre zarar ettirerek!

Bu gerçeklere ‘Türkiye’nin elektriğe gereksinim var’ diyenler yanıt vermelidir. Özellikle de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve Ordu birimleri açıklama yapmalı. Yoksa duymazlıktan-görmezlikten gelmeyle olmuyor!

Amaçları, yaşam alanlarını ticarileştirmek olunca, bahane üretiliyor, algı operasyonu ile bilinç yanılması yaratabiliyorlar!

Ama bu yatsıya kadar da sürmedi…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!