Engelliler unutuldu!
Coşkun Özbucak

Engelliler unutuldu!

Bu içerik 2832 kez okundu.
Reklam

Milli Eğitim Müdürlüğü engelli çocukların okullara taşınabilmesi için neler yapılabileceği konusunda bir toplantı yapmış. Gecikmiş ama olumlu bir adım.

Ya tüm engellilerin yaşam alanları ne olacak? Resmi ve özel yerlerin, sokakların engelliler için kullanılabilir hale getirilmesi için bir yasa çıkarıldı. Bunun uygulanması için süre de verildi. Olmadı süre ertelendi. Ne mi oldu? Verilen süre yeniden ertelendi! Ordu’da 22 bin 866 engelli var kayıtlata geçen.

Engellilerle ya da kurum temsilcileriyle yan yana gelince ‘engelli hakları’ dillendiriliyor ama sıra uygulamaya gelince iş değişiyor! Özel ve resmi yerlerin, sokak ve caddelerin engelliler için kullanılabilir hale getirilmesi kuralı seresinin yeniden uzatılması bu anlama gelmiyor mu?

Türkiye genelini ilgilendiren bu yasanın gereği ilimizde yaşama geçirildi mi? Önce sokaklara baktığımızda eksiklikler görülüyor. Ana cadde ve sokaklarda var olan kimi eksiklikler, mahallelere gidildikçe daha iyi görülüyor. Engelsiz olanların bile yürüyemediği kaldırmalardan engeller nasıl gidecek?

Yeni yapılan evlerde asansör zorunluluğu uygulanıyor. Daha önce yazdığım gibi engelliler ve yaşlılar zemin katta yaşamak zorunda bırakılmamalı. Yeni asansör zorunluluğu bunu ortadan kaldırıyor ama yine de eski binaların egemenliği bu hakkı kullanmayı zorlaştırıyor.

Aslında yasanın ertelenmesi, engelli sorununa ilgi gösterilmemesinin de bir göstergesi. Bir yasa çıkarılırken altyapı çalışması yapılır. Süre verirken de eksikliklerin giderilebilme olanakları göz önünde bulundurulmalıydı. Yoksa ‘olmadı süreyi uzat’ mantığı doğru değil.

Ordu’daki durumu değerlendirirken Altınordu’ya (Merkez) bakarak karar vermemek gerekiyor. (Altınordu’da eksikliklerin olmadığı anlaşılmasın.) Özellikle Ordu’ya bir bütün olarak bakıldığında Ordu’da engelliler için sokak yasaklanmış diyebiliriz.  İlçelerin çoğunluğunda yürünecek kaldırım yok!

Ordu’da engelli hakları konusunda bir zamanlar önemli işler yapıldı. Resmi kurumlardaki ‘yenilenme’ bu nedenle hızlandı. Ancak sorunlar bitmedi ki engelliler için yaşanabilir bir şehir oluşturma zorunluluğuna yönelik verilen süre yeniden uzatıldı!

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!