Liman Ordu’yu böldü!
Coşkun Özbucak

Liman Ordu’yu böldü!

Bu içerik 2812 kez okundu.
Reklam

Ordu ilinde sürekli yaşanan ayrımcılık yeniden filizlendi. Altınordu, Fatsa ve Ünye arasındaki rekabet ilişkileri olumsuz etkiliyor.

Ordu’nun en büyük ilçeleri olan Altınordu, Fatsa ve Ünye arasında yaşanan ‘hizmet alma’ yarışına anlam veremiyorum. Öyle alışkanlıklarımız ve değer yargılarımız var ki, farkında olmadan ‘bölünmeyi-ayrışmayı’ körüklüyoruz. Ordu’ya hizmet yapılacak ama nereye? Kayıkçı dövüşü başlıyor…

Genelden en yakına ayrıştırmayı seviyoruz! Türkiye olarak Türk-Kürt, Alevi-Sünni; doğulu-batılı. Karadeniz’de iller arası rekabet ve rakipleştirme! Ordu’ya gelince de ilçeler arası ‘kötüleme’ ve rekabet! İlçe içinde mahalleler arası rekabet, aynı binada ise o komşu, bu komşu rekabeti! Bir biçimde ayrıştırma ve olumsuzlama içimize işlemiş!

Başlatılan liman ‘savaşı’ gazetelere yansıyor. Altınordu, Fatsa ve Ünye’den yükselen sesler birbirini olumsuzluyor! Ordu’ya bir liman gerekli mi? Limanın özelliği nasıl olmalı, hizmet edeceği alan nasıl belirlenecek? Bu sorulara verilecek yanıtların bir önemi yok. Dikkat çekmek istediğim ‘etkin-yetkin kişiliklerinin’ Ordu için tek vücut olamadıkları. ‘Etkin ve yetkin kişilikler’ nerede yaşıyorsa oraya hizmeti almak istiyor! Yapılacak işin nereye daha uygun olduğu kimseyi ilgilendirmiyor. Herkes tutturmuş, “Biz isteriz!” diye…

Liman, çocuk oyuncağı değil ki, her yere uygun olsun! Denizi, karayı nasıl etkileyeceği, limanın kullanım amacına göre ulaşım durumu gibi (sorular çoğaltılabilir.) sorunların değerlendirmesi yapılmıyor… Üç ilçe kıyasıya yarışıyor!

Ordu’ya hizmet gelecekse, özelliklerine göre il genelinde dağıtım yapılabilir. Altınordu’da yaşayan bir yurttaşı Fatsa’ya, Ünye’ye yapılacak bir yatırım rahatsız etmemeli. Tabiî ki yöneticiler (etkin ve yetkin kişiler) Ordu’yu bir bütün olarak değerlendirip ayrıştırıcı davranmamalı, oluşan bu tür olumsuzluklar yok etmeye çalışmalıdır. Görülüyor ki, kayıkçı dövüşü sürüyor ve yetkili-etkili kişilerin müdahalesi yok!

Tartışan etkin ve yetkin kişilikler neredeyse işin özelliğine dikkat etmeden olumsuzluk yaratacak bir ‘yatırım’ için bile ‘kavga’ edebilecekler!

Ordu, tüm ilçeleriyle bir bütündür. Amaç, ilçeler arasındaki adaletsizliği ortadan kaldırmak olmalı. Bir tarafta yoksulluk, hizmet mağduriyeti devam ederken, başka bir taraf hizmetle ödüllendirilemez. Limanı da başka bir projeyi böyle değerlendirirsek Ordulu oluruz. Yoksa Altınordulu, Fatsalı, Ünyeli, Ulubeyli… olmaya devam ederiz…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!