Rabia Ana!
Coşkun Özbucak

Rabia Ana!

Bu içerik 2856 kez okundu.
Reklam

Samsun’dan Artvin’e kadar 8 ilin yaylarını birbirine bağlıyoruz diyerek, ‘Yeşil Yol’ adı verdikleri yıkıma Rize’den başlandı. Başlandı da halk izin vermedi. HES mücadelesinde Kazım Dayı vardı, (yeni saldırıya uğradı) şimdi de ‘Yeşil Yol’ yıkımına karşı direnenlerin sembolü olan Rabia Ana var!

“Vali, Kaymakam kimdir? Ben, ben, ben, halkım ben!’, “Devlet, bizim sayemizde devlettir.” diyen Rabia Ana tüm televizyon ve gazetelerde yer aldı. Rabia Ana’nın cümlesi aslında televizyonda tartışan, gazetelerde yazanların sayfalarca yazdıklarını bir cümleyle özetliyor.

Vali, kaymakam halkın haklarını korumakla yükümlü! Bunu yapmayınca halk kendi işini kendisi yapıyor. Toprağına, suyuna, ormanına sahip çıkıyor, isyan ediyor. Hem de uygulamaları ve konuşmalarıyla…

Yine Rabia Ana haykırıyor, “Biz yayların birbirine bağlanmasını istemiyoruz!” Çünkü biliyor ki, bağlama aslında yayların yıkımı. Bu nedenle de var olan yolların yenilenmesini yeterli görüyor.

Aslında ‘Yeşil Yol’ projesi gerçeğini sürekli dile getirmek gerekir. Özellikle direnen halkın haberleri bilgilenmeyi, bilinçlenmeyi de hızlandırıyor. Yeşil Yol’ projesine direnen Rabia Ana’nın herhalde ‘lobilerin’ tuttuğu kişi olduğunu iddia eden olamaz! Yaylalarına sahip çıkan bu insanların feryatları ‘Yeşil Yol’ gerçeğini tüm çıplaklığıyla öğretiyor.

HES’ler, madenler, taş ocakları, çöp alanları, termik ve nükleer santraller doğaya, tarıma, ormana, derelere yönelik en kapsamlı yok etme saldırıdır. Yok ederken yerli ve yabancı şirketler para kazanıyor! Karşı çıkanlar ‘hain’ ilan ediliyor. İnsanlar vali ve kaymakamların emriyle jandarma saldırısına maruz kalırken mahkemelerde de ‘suçlu’ olarak yargılanabiliyor. Suçları da topraklarını, sularını, yaylalarını savunmak!

Televizyonda, gazetede Rabia Ana’nın direnme gücü ve sözleri herkesi heyecanlandırdı. Fakat bu haberi okuyanlar, izleyenler kendi kapıları önünde yapılanlar karşısında Rabia Ana’nın yaptıklarını yapamazlar mı?

Artık yaşananlar öğretti ki, yetkililerin ortaya koydukları gerekçeleri kırk kere düşünüp öyle değerlendirmek gerekir. Söylenenler hep gerçeklerin üzerini örtmeye yönelik oluyor. Daha önce yazdım dereyolunun Karadeniz Akdeniz Yolu olmadığını. Aslı DSİ’nin tabelasında yazdığı gibi ‘HES ve barajlar için yapılan yol’dur. ‘Yeşil Yol’ da yaylaları birbirine bağlama yolu değil, maden işletmelerine yeni yol ve yaylaları yeni ranta açmanın aracıdır. Bu konu daha çok tartışılacak!

Rabia Ana, devletin, valinin, kaymakamın kim olduğunu; halkın özelliğini o kadar güzel özetlemiş ki, sayfalarca yazmaya gerek kalmamış!

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!