Hükümet kurulmazsa…
Coşkun Özbucak

Hükümet kurulmazsa…

Bu içerik 1066 kez okundu.
Reklam

 7 Haziran seçimleri üzerinden 1 ayı aşkın süre seçti. Seçimlerde hükümet olma hakkı alamayan partinin yaklaşık 2 ay süre ‘hükümet etme hakkını’ elde etmesi de tartışılır ya konumuz başka…

Bayram öncesi hükümet kurma görüşmelerinin birinci turu tamamlanacak. Partiler kamuoyu önünde yaptığı değerlendirmelerin dışında başka konuları, başka üslupla değerlendirmeliler! Birinci turda sonuç alınmayacağını parti liderleri de dillendiriyor.

Şimdi yeni hükümet kurulamazsa ne olacak? MHP, HDP ile hiçbir koşulda bir araya gelmeyeceğini, hatta HDP’nin oyuna denk gelen oy kullanmayacağını da vurgulayan açıklamaları da oldu. Hükümet kurulamazsa, her partinin temsilci vermesi gereken seçim hükümetine katılmayacak mı MHP? HDP seçim hükümetine temsilci verecekse MHP Anayasal zorunluluğu yerine getirmeyecek mi?

Bunlar da önemli tartışma konusu… Seçime katılan her parti seçim sonucu yapılması gerekenleri ‘onaylamak’ zorunda. Hükümet kurulamazsa, geçici seçim hükümeti, dört partiden oluşacak! Yani koalisyon görüşmeleri olumsuz sonuçlanırsa yeni tartışmalar başlayacak. Halk sorunlarına çözüm beklerken anlamsız tartışmalar sürdürülecek ve buna da ‘halkın-milletin çıkarına’ denecek! İnandırabilirlerse…

Halk yeni seçim istemiyor. Bunu parti merkezleri de biliyor ama ‘inadına’ direniyorlar. Hatta anketler gösteriyor ki, hükümet kurmada zorluk çıkaranları halk sandıkta cezalandıracak. Kimse kendini ‘dev aynasında’ görmemeli. Halkın mesajı iyi okunmalı.

Şu an hükümet kurması gereken partiler AKP, CHP ve MHP olarak görüyor. HDP ise, hükümet kurmak isteyenlere kolaylık sağlayacağını dile getiriyor. Kendine göre önemli bulduğu bir, iki konuya hassasiyet gösteriyor.  Yani birinci tur görüşmeleri partilerin organlarında tartışılacak. Yeni kararlar alacaklar ama alacakları kararlar hükümetin kurulması yönünde mi olacak göreceğiz.. Türkiye bu kadar uzun ‘boşluğu’ kabul etmez! Ancak bilinmeli ki, kurulacak hükümet de en fazla iki yıllık hükümet olacak!

Hükümet kurulamazsa, partiler halkın vereceği cezaya da hazır olmalılar.

Halkın ekonomik, demokratik talepleri ve beklentileri var. Erken seçim, sorunların çözümü için yeni bir ‘bekleme’ sürecine neden olacak. Böyle bir beklentiye neden olanlara seçmen de yanıtını yine sandıkta verecektir.

Kurulacak hükümeti beğenmeyebiliriz ama hükümetsiz de olmuyor…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!