Yeni bir parti tutar mı?
Coşkun Özbucak

Yeni bir parti tutar mı?

Bu içerik 2857 kez okundu.
Reklam

Siyasi ortam gerildiğinde, kişiler partilerinin ‘yanlış’ yaptığını düşündüğünde ortaya ‘yeni bir parti’ kurma iddiaları atılıyor. Tutar mı tutmaz mı konuşulmuyor bile.

Partiler siyasi yaşamın olmazsa olmazı. (Parti dışı örgütlenmeler de önemli) İktidar mücadelesinin aracı olduğu için halkın gözünde ‘meşru’ olan partiler oluyor. Türkiye’nin demokratikleşme süreci tamamlanmadığı için partilerin toplum içinde varlığını kabul ettirmede sıkıntı yaşarken kendi içindeki işleyişlerinden kaynaklı çeşitli sorunlar gündeme geliyor. Parti içinde ‘muhalefet’ olan ayrılıp yeni parti kuruyor- kurmak zorunda kalıyor!

Türkiye ‘yeni’ partilerin çöplüğü oldu. Seçime giren partilerin çoğunluğunun zorunlu il örgütleri kağıt üzerinde kalıyor. Bir de seçime girebilme hakkını elde edemeyen partileri saydığımızda ‘parti zengini’ olduğumuz ortaya çıkıyor.

Parti içinde ‘muhalefet’ olan kişiler televizyon ve gazetelerde yer almalarının ‘ünlülüğüyle’ şımararak parti kuruyorlar. Sonra da kurdukları partiden istifa ediyorlar ya da kaybolup (unutulup) gidiyorlar! Parti kurmayı ve yaşatmayı ‘basit’ sanıyorlar. Ya da kurdukları partiye halkın koşarak geleceğini umuyorlar!

Türkiye’de yeni parti kurma dönemi bitti. Artık birbirinden farklı özellikleri de olsa ideolojik ve program olarak birbirine yakın partilerin ‘cephe-blok’ biçiminde bir araya gelme zamanı geldi de geçiyor. Aslında yasal düzenleme ile partilerin ‘cephe-blok’ biçiminde seçime girebilme olanakları sağlansa sorunun bir bölümü giderilmiş olacak.

Televizyonda ve gazetelerde yeni haberler başladı, kimi kişilerin yeni oluşum- parti kurma çalışmalarının olduğuyla ilgili.

80’nin üzerinde partimiz var. İlke ve program olarak incelendiklerinde ‘cephe-blok’ biçimin en fazla 5-6 gruba inme olanağı bulunuyor. Bu durumda seçimlerde halkın tercihi de kolaylaşacak ve hiçbir oy ‘boşa’ gitmeyecek. Böyle bir olanağı sağlayan yasa değişikliği geciktirmeden çıkarılmalı, hatta erken seçim olacaksa buna da yetiştirilmeli. Cephe-blok içinde yer alanlar milletvekillikleri kendi aralarında nasıl bölüşmek isterlerse bölüşürler!

Sonuç olarak, yıllardır ‘yeni’ kurulan partileri gördük ve hepsi de yok oldu, olmaya da devam ediyor. Kişisel kaprisler, farklılıklar yeni parti kurmanın gerekçesi olamaz. Program olarak farklılık yoksa parti içi muhalefeti de yürütebilme becerisi gösterilmelidir. Bununla birlikte partinin programı doğru da olsa, partiler ve seçim yasasındaki anti demokratiklik de cepheleşmeyi-bloklaşmayı zorunlu kılıyor.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!