Mücadele ve bedel!
Coşkun Özbucak

Mücadele ve bedel!

Bu içerik 2845 kez okundu.
Reklam

Türkiye’nin demokratikleşme sürecini tamamlayamaması nedeniyle her hak mücadelesinde ‘bedel’ ödeyenler olmak zorunda kalıyor. Derler ya ‘ağlamayana meme yok’ diye; mücadele etmeden de kazanım elde edilemiyor!

Sendika yasal, Anayasal bir hak olduğu halde, sendikalaşan işçilerin sokağa atıldıklarını biliyoruz. Amirinin ‘keyfi’ tutumuna karşı ‘yasal haklarını’ kullananların da ‘süründürüldüğü’ biliyoruz. Yani kimilerin ‘keyfiyeti’ bozulduğunda hakları için mücadele edenler cezalandırılmak istenmektedir ama sonuçta hak mücadelesi bastırılamıyor. Aksine her baskı mücadeleyi daha da büyütüyor…

Özellikle ‘gösteri ve yürüyüş yasasına muhalefet’ etmekten dolayı soruşturmaya uğramayan kalmadı. Kim, hakları için sokakları aşındırmaya çalışırsa bir biçimde engelle karşılaşıyorlar.

Fatsa’da siyanürle altın ayrıştırması işletmesine karşı verilen mücadelenin başından bu yana içinde olmaya çalıştım. Yöre insanlarının duygu ve düşüncelerini yakından biliyorum. Siyanüre karşı yapılan mitingin, çeşitli yürüyüşlerin, basın açıklamalarının, toplantıların içinde yer aldım. Bu birliktelik içinde yakından tanıma olanağı bulduğum Fatsa, Ünye insanlarının bölgede ve İstanbul’da yaşayanlarının heyecanlarını paylaştım. Siyanür kullanılmaya başlamadan ‘katliamı’ durdurmak için nasıl çırpındıklarını biliyorum.

Heyecanla mücadele eden Fatsa Ünye Doğa Koruma Platformu sözcüleri yaptıkları ‘izinli’ bir yürüyüş nedeniyle 6 ay ceza aldılar. Cezaları 5 yıl içinde suç işlememeleri karşılığında uygulanmayacak! Platformdan ceza alan arkadaşlar karara itiraz ettikleri için dava sonuçlanmış sayılmaz.

Kararı öğrenen platform üyesi arkadaşlar beni aradılar, bilgi verdiler. Telefonla yaptığımız konuşmadan anladığıma göre küçük bir kaygı, tedirginlikleri yoktu. Haklı olduklarından emindiler. Topraklarına sahip çıktıklarını ve bu mücadelede bedel ödemenin kendilerine düştüğünü belirttiler. Yani ‘mücadeleye devam’ etmede geri düşüş yoktu!

Bölgemizde HES’lere, taş ocaklarına, çeşitli maden işletmelerine, ‘yeşil yol’ çalışmalarına karşı verilen mücadele Rize, Artvin bölgesindeki gibi olmasa da büyüyor.

Ordu’da toprağa, suya, ormana sahip çıkma geleneği yeni gelişiyor. Halk gerçekleri öğrendikçe, gördükçe mücadeleye katılma biçimleri de farklılaşıyor. Ordu, bundan sonra toprağa, suya, ormana sahip çıkma mücadelesi bakımından yeni süreçleri yaşamaya hazır…

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!