Koalisyon için 2.tur!
Coşkun Özbucak

Koalisyon için 2.tur!

Bu içerik 2381 kez okundu.
Reklam

Gündemin özü yeni hükümetin kurulup kurulamayacağı! Ancak bu konuya girmeden önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hükümet kurma yerine erken seçime gidilmesi için elinden geldiğini de vurgulamak gerekiyor.

Barış süreci ile ilgili yapılan Dolmabahçe Mutabakatı tartışması bardağı taşıran son damla oldu! Türkiye’de hem de barış süreci ile ilgili bir görüşme, açıklama yapılacak ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın haberi olmayacak! Buna kimse inanmaz! Ama Cumhurbaşkanı Erdoğan bilgim olmadı diyor!!!

Böyle bir tartışmanın harareti içinde partiler arası hükümet kurma konusunda 2. tur görüşmeleri yapılacak. Sonuç konusunda yorumlar yapılıyor ama Türkiye’de siyasette 24 saat bile çok uzun süre…

2.tur başlamadan parti liderlerinin yaptığı açıklamalar sonucu belli ederken aslında tribünlere oynamayı sürdürdüklerini görüyoruz. Seçim öncesi yapılan kara propaganda olan “HDP’nin AKP ile anlaştığı ve Başkanlık sistemine evet diyerek özerklik hakkını kazanacak” diyenler hüsrana uğradı. Bu ‘infaz’ dedikodusunu yapanlar şimdi ne yapacaklarını şaşırdılar. AKP ile hükümet kurmak istiyorlar ama seçim öncesi söyledikleri yutulacak gibi değildi… Açıklamalar erken seçimden avantajlı çıkmanın planına göre yapılıyor. Halk yutarsa!

Böyle giderse 2. turdan da hükümeti kuracak bir sonuç çıkmayacak gibi. Bu gerçekle birlikte, partiler de halk da psikolojik olarak seçime hazır değil. Seçimin önemli bir değişikliğe neden olmayacağı inancı egemen. Zararlı çıkacak olanlar da var yapılacak seçimde…

CHP ve MHP, AKP ile hükümet kurma konusunda ‘hayır’ demiyorlar. Şartları olduğunu söylüyorlar. Karşılıklı görüşmelerde ‘şartların’ tümünün kabul görmesi kurallara uygun değil. Tartışılır, ‘şartlardan’ kaç tanesinde anlaşma sağlanır, belli olur. Ama bir taraf ‘şartlar’ konusunda esnek olmazsa ‘anlaşmamak için’ bahane üretiyor demektir. ‘Ben yaklaştım ama kabul etmediler’ demenin kaçamağı…

Siyasette ‘taktikler’ önemli. Parti programlarından ‘öden’ vermeden ‘taktiksel’ değişiklikler yapılabilir. O nedenle eğip bükmeden hükümet kurmak isteyenler yan yana gelebilmelidir. İleri sürülen ‘şartlar’ ülkenin- halkın yarını için gerekli olan gerekçeler değil!

Yoksulluk, işsizlik artıyor, her yer talan devam ediyor, geçici hükümet ‘seçilmiş’ gibi atamaları devam ettiriyor, uygulamaları yapıyor; 2016 bütçesi hazırlanacak, Kasım sonunda yapılan seçim nedeniyle ‘geçici’ hükümetin hazırladığı ‘geçici’ bütçe üzerinden çalışmalar sürdürülecek! Yani tartışılan gerekçeler, havanda su dövmekten ileri gitmiyor.

Hele Suruç katliamı gerçekleri ortaya çıkarmışken…

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!