Hep ‘biz’ ölüyoruz!
Coşkun Özbucak

Hep ‘biz’ ölüyoruz!

Bu içerik 2399 kez okundu.
Reklam

Seçim sürecinde başlatılan bombalı saldırılar, seçim sonrası büyüyerek devam etti. Katliam, vahşet derecesinde yaşandı ölümler. 32 insan barbarlar tarafından katledildi.

Tepkiler büyürken, gözyaşı dinsin derken TSK’nin operasyon başlatmasıyla bir askerin ölüm haberi geldi. Ardından iki polisin öldürülmesi; umarım, bu yazı yayımlanmadan bir ölüm haberi daha gelmiş olmaz!

Şimdi ne yapılmak isteniyor. İnsan yaşamı kadar değerli ne var ki, ölümleri olağanlaştırıyorlar. Her ölüm, yeni bir ölümün davetçisi oluyor…

Ölümler karşısında en kötü davranış, ölenlerin kimden olduğuna bakılması! Hatta kimi gazetelerde ölenler bile ‘suçlu’ ilan edilebiliyor.

Ölümlerin nedenlerinin ortadan kaldırılması gerekiyor. Toplum da insanlar birbirini ‘öteki’ olarak görmeye başladığında geri dönüşü sağlamak çok zor. Ölümün arkasından (kim olursa olsun) ‘Oh olsun’ da diyenler olabiliyor. İnsanlık ne durumlara düşmüş…

Ölenlerin annesine, babasına bakıldığında görülüyor ki hep ‘biz’ ölüyoruz. Ya yoksul bir köylü, ya işsiz, emekli bir anne-babanın çocuğu. Yoksulluk da bize, ölüm de bize…

Sorunlar öldürmeden, ötekileştirmeden tartışılamaz mı? Yine burada ana görev, yönetenlere düşüyor. Ölümleri ‘gerektiren’ şartları ortadan kaldırmaları gerekiyor. İnsan haklarını, yaşamı tehdit edenlerin olanaklarını yok etmekle başlamalı işe…

Siyaset, sorunların çözüm aracıdır. Ama bizde sorun üretmenin adı olmaya başladı! Toplumu kamplaştırarak yönetmek de bir yöntem. Bu nedenle böyle oyunlara da dikkat etmek zorundayız. Nerede ise, akrabalar birbirine düşman olacak!

Tehlike büyüyor! Ölümlerin durması-durdurulması için her bireye görev düşüyor. Kimseyi dışlamadan yapabileceklerimiz var.

Böyle bir ortamda ‘erken seçime’ niyetleniliyor. Bu seçimin güvenliğini kim alacak?         Ölümlerin gölgesinde yapılacak seçimle Türkiye’ye demokrasi mi gelecek? Nereden bakılırsa bakılsın istenilen ortam yok.

Ölümler olmadan çözüm üretelim. Ateş düştüğü yeri yakıyor… Ölüm öte gitsin…

 
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!