Fındıkta son tango!
Coşkun Özbucak

Fındıkta son tango!

Bu içerik 2634 kez okundu.
Reklam

Fındık alım sezonu kapatıldıktan sonra gündemi ‘rekolte’ tartışmaları aldı. Mart ayında başlayan ‘belirleme’ tahminleri sırasıyla Haziran ve Temmuz’da da devam ediyor. Hatta Ağustos’a bile sarkabiliyor!

Geçen yıl fındık olmadığı için son dönemlerde fiyat 22 TL’ye kadar çıkmıştı. Müdahale edildi ve yavaş yavaş aşağı çekildi. Biliniyor ki, son fiyat, yeni sezonu belirleme gücüne sahip! Sonra önemli gün geldi çattı. Her kurum ‘rekolte’ açıkladı. Ama kurumların niteliğine göre açıklamalar farklılaştı. Belirlenen ‘rekolte’ tahminleri arasında büyük uçurum var! Bu farklılıkların nedenini artık çocuklar da biliyor!

Piyasa önce psikolojik olarak hazırlanıyor. Çok fındık olacak algısı, fiyatların düşürülmesinin de ‘altyapısı’ oluyor. Ama boşuna, fındık çok da olsa, depolarda fındığın olmaması fiyatların düşürülmesini engelleyecektir.

Üreticilerin bahçeye girmesine bir-iki hafta kaldı. Yapılan tartışmalarla üreticinin zihninde hangi rekolte egemen olursa fiyatlar da buna göre şekillenir! Bu nedenle rekolteyi yüksek gösterme uğraşı devam ediyor.

Her zaman yazdığım bir cümle var. “Fındık fiyatı maliyet + kar+ geçim standardı dikkate alınarak hesaplanmalı” Bunu fındık fiyatları tartışılınca hep yazıyorum. Fındık çok ya da az ne fark eder. Önce üreticinin yaptığı harcama dikkate alınması gerekmiyor mu? Fındık ne kadar olursa olsun, üretici bahçeye masraf yapıyor!

Önce bunu garanti altına aldıktan sonra fındık çok ya da az oluşuna göre fiyatın yükselme seviyesi tartışılabilir ama önce maliyet olsun bir kurtarılsın!

2000 yılında başlatılan ‘yeni’ fındık politikasından sonra üretici hiç gülmedi. (Genel anlamda fındık olmadığı sezonlarda kimi üreticinin fındığını yüksek fiyatla değerlendirilmesi ana politikayı değiştirmez. İstisnalar kaideyi bozmaz!) Serbest pazar canavarı ‘rekolte’ üzerinden de yapacağını yapıyor! Benim bildiğim kadarı ile bu zaman kadar ihracatçıların tahminleri hep fazla çıktı!

Sonuçta, ‘çıkar grupları’ kendilerine göre planlama yapıyorlar, baskın çıkmaya çalışıyorlar. Çıkar ilişkisi böyle! Kapitalist sistem içinde üretici ve ihracatçı karşı karşıya geldiğinde ‘güçlü’ olan kazanır. Örgütlü olan ihracatçıyla, örgütsüz olan üretici karşı karşıya geldiğinde ve devlet seyirci kaldığında sonuç belli oluyor.

Bu koşullarda üretici ‘ürünün sahibi’ olma avantajını iyi kullanırsa emeğinin, ürününün karşılığını mutlaka alır…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı
Ordu Barosu yağmura rağmen yürüyor
Ordu Barosu yağmura rağmen yürüyor