Savaş mı, seçim mi?
Coşkun Özbucak

Savaş mı, seçim mi?

Bu içerik 2877 kez okundu.
Reklam

Seçim süreci ve 7 Haziran sonrasında yaşananları, tartışmaları yinelemeye gerek yok. Bu konuda her yerde yazılar çıktı, televizyonlarda programlar oldu. Şimdi, hükümet mi kurmak istiyorlar yoksa ‘savaş’ ile iç içe erken seçim mi yapılmak isteniyor o ‘belli’ değil!

Hükümet kurma süresi 45 gün ama bu süre bir partinin inisiyatifi ile tamamlanmaz. Bir parti kuramıyorsa ikinci, üçüncü partilere sırayla hükümet kurma görevi verilir ama bizde öyle olmuyor. Bir parti 45 gün hakkını tek başına kullanıyor! Buna CHP de ‘komisyonlar’ oluşturarak hizmet ediyor… Bu da CHP’in kendine göre taktiği!

Yine başka bir gerçek: 7 Haziran sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başbakan Davutoğlu’na görevi yeni hükümet kurulana kadar devam ettirme yetkisi vermesi, ‘geçici hükümet’ formatına uygun olmalıydı ama seçilmemiş bir AKP Hükümeti asıl hükümet gibi, atamalar yapıyor, ülkenin geleceğini belirleyecek kararlar alıyor. Suriye ve Irak politikalar da bunlardan bazıları… Oysa ‘geçici hükümet’ önemli konularda Meclisi toplayarak karar alınmasını sağlamalıdır. Yoksa seçilmemiş, atanmış hükümetin aldığı kararlar tartışmaya neden olur!

Suruç katliamı nedeniyle kamuoyu baskısı altında kalan hükümet İŞİD’in Suriye’deki mevzilerini bombaladığını açıkladı. Bu mevziler nasıl mevzilerdi, sonuç ne oldu, yaptırımlar neler olacak, bu konular kapalı!

İŞİD mevzilerine yapılan bombalama sonrası Irak topraklarındaki PKK kampları da bombalandı. 16 ilde yapılan operasyonlarla gündem ‘İŞİD tehlikesinden PKK tehlikesine’ döndü. Geçici hükümet uyguladığı politikalarla ülkenin geleceğini belirliyor. Müzakere Süreci bitiyor… Kaç yıldır çatışmasızlık nedeniyle cenazeler olmuyordu. Bu operasyon ve çatışmalı ortamı yeniden diriltme girişimi aslında seçime yönelik bir taktik olduğu gözden kaçmıyor… Yapılan açıklamalar da ibrenin ucunun İŞİD’den Kürt sorununa döndüğünü gösteriyor.

Erken seçim için bir gerekçe olmalıydı! Yeniden (Anayasa değiştiremezse de) tek başına hükümet olmak için yeni yöntemler gerekliydi ve bu yolda taktikler geliştiriliyor.

Bu konularda gazetelerde, televizyonlarda yorumlar yapılıyor, ayrıntılarla burada değinmeye gerek yok. Seçim sonuçları hoşunuza gitmeyebilir ama halkın tercihine de saygılı olmak gerekiyor. Bu zamana kadar yapılan seçimlerde olduğu gibi… Halkın bu kararını değiştirmek için yeniden ‘çatışmalı ortamı’ diriltmek yeni ölümlere davetiye çıkarmak olur.

Bu gerçeği görmek için sokakta, kahvede, işyerlerinde, evlerde yapılan konuşmaları takip etmek yeterli. Yapılan açıklamalar toplumu yönlendiriyor.

Seçimse seçim ama savaş içinde seçim olmasın… Artık bir can daha kaybetmeyelim…

 
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!