Kıyı kanunu ve yeni düzenlemeler!
Coşkun Özbucak

Kıyı kanunu ve yeni düzenlemeler!

Bu içerik 803 kez okundu.
Reklam

‘Kıyı kanunu’ var. Kıyılarımıza her isteyen, istediğini yapamaz! Ordu, büyükşehir kapsamına girdiğinden günümüze kadar bu ‘kanunu’ daha fazla duyar olduk…

Gülyalı ve Ünye dahil ve arasında kalan tüm kıyılar Ordu Büyükşehir Belediyesi denetiminde. Artık çakılan her çividen OBB’nin haberi olmak zorunda. Yeni planlamalar yapılıyor! Yapılan işlerin bir bölümü ‘yeni para harcama alanları’ gibi gözüküyor! Örneğin sahil boyunca konulan ‘mavi-ışıklı’ korkulukların ne anlamı var! Karşıdan karşıya geçişi engellemekse, karayolunun ortasından geçen demir kafesler geçişi engellemiyor muydu?(!) Demirlerle ve betonla ‘görsellik’ gelenekleşti! Yine, Öğretmenevi karşısındaki kumsalda yapılan ‘yenileşme’ için güzel desek de beton egemen. Öncekinden tek farkı yeni yapılmış olması. Büfeler de eklenince… Ha ağaçların korunması sahil için ayrı bir avantaj!

Akyazı sahilinin doğallığı korunmaya çalışılmış ana yine beton işletme kondurularak. Şimdi Civil Deresi için yeni köprü düşünülüyor, umarım yeni ‘betonlaşma’ süreci olmaz… Civil kenarına yapılan kaldırımlar için seçim öncesi neler söylendi yeni yönetim tarafından… Yıkmadılar, tamamladılar. Ham de övünerek!

Şimdi yeni bir çalışma başlatılıyor. İskelenin düzenlenmesi. İskele Bahçe yıkılacakmış. Yeni düzenleme yıkılabilir de yenisi olmayacak mı? Yenilerde ‘eski’ haklar korunabilir… Burada dikkat çekmek istediğim yazdıklarımdan daha önemlisi ‘kıyı kanunu’nun herkese geçerli olmadığının anlaşılması. Kıyılardaki yapılar yıkılıyor da Anemon Otel nasıl yaptırıldı. Yaptıranlar yanlış karar almışsa düzeltilebilir. Anenom Otel ‘turizm kalkanı’ altında olduğu için ‘dokunulmazlığı’ var! İskelede yapılacak düzenleme Anemon’a ek katkı konumuna dönüşüyor. Hatta otelin otoparkı İskele alanına kaydırılırsa da hiç şaşmayalım! İskele için proje yarışı düzenlenmiş. Katılmak bir sıkıntı, katılmamak bir başka…

Keçiköy balıkçı barınağı olarak kullanılan yer düzenlenecekmiş! Ya Kirazlimanı ve Güzelyalı Mahallelerinde binaların denizle olan ilişkileri… Deniz sanki kimi binalara ait olmuş!

Bunlar Altınordu sınırlarında. Diğer ilçelerin de kendilerine göre sıkıntıları vardı. Betonlaşmanın önüne geçilemiyor. Kıyılar betonlaşıyor, (şehir içi zaten beton), yaylalardaki betonlaşma son 10 yılda katlanarak büyüdü. Boztepe’nin betonlaşması gözümüzün içine baka baka büyüyor! Boztepe’de yeni bir betonlaşma projesinin daha olduğu söyleniyor, kokusu yakında çıkar!

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
HAKEM FACİASI!
HAKEM FACİASI!
"SIRA PLAY-OFF FİNALİNDE"