Ulugöl’de çöpler!
Coşkun Özbucak

Ulugöl’de çöpler!

Bu içerik 3060 kez okundu.
Reklam

Kişilerin ‘özel yaşam alanlarına’ doğrudan karışma hakkımız yok ama ortak kullanım alanlarına var. Alışkanlıklarımız ortak kullanım alanlarında kendini hemen gösteriyor.

Kişisel hatalar-yanlışlar yanına ‘yöneten-sorumlu olanların’ hataları-yanlışları eklenince işin içinden çıkılamıyor. Değineceğim konuda iki kesim de sorumlu!

Gölköy’deki turistlik özelliğe kavuşan Ulugöl’e geçen hafta yeniden gittim. Hani insanın dinlenebileceği sessiz ve görsellik bakımından zengin bir alan ama… Ama diyorum, çünkü gölün çevresi çöplük olmuş!

Göl kenarında özellikle plastik su kapları, çekirdek kapları, tenekeden meşrubat kapları, bira şişeleri, kağıtlar vb. önemli kirlilik oluşturuyor. Hele oturma yerlerinin etrafı pislik içinde! Gelen çöpünü bırakıp gitmiş… Bunlar gezmeye gelenlerin hata ve yanlışları… Ya oradan sorumlu olanlar! Tabela dikmekle işin içinden çıkılmıyor.

Gölün çevresi, yapılan yol aracılığı ile gezilebiliyor. Yol üzerinde oturma yerleri yapılmış ama otur da senin olsun! Tahtalar çürümüş hatta oturma yerine ulaşma olanağınız yok… Yol boyu korkuluklar kırılmış… Sabırsızlıkla onarım bekliyorlar.

Ulugöl’e (başka yerlerde de aynı sıkıntı var) insanlar geliyor da bu çöplüğü görmeye değil. Bırakanlar ‘suçlu’ ama temizlemeyen ‘sorumlular da’ o kadar suçlu! Fazla değil, haftada bir kez temizlik yapılsa (zor da değil) Ulugöl, ulu olacak!

Bir de gölün etrafını çeviren tel örgüler kimi yerlerden kırılmış, kesilmiş yol açılmış. Oysa burada yaban hayvanları korumak da görevimiz.

Kısacası Ulugöl’de çeşitli yapılaşmalar, yenilemeler yapılırken göl korunmuyor. Damlaya damlaya göl olur denir ya zaman içinde çöpler dağ olacak.

Ulugöl’e gelenler (başka yerlerde de) çöplerini geri götürmeliler. Götürmeme konusunda sorumluluk göstermeyenlerin çöpleri de ‘sorumlular’

 
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!