Advert
‘Olağanlaştırmayalım!”
Coşkun Özbucak

‘Olağanlaştırmayalım!”

Bu içerik 3239 kez okundu.
Reklam

İnsanoğlu için evrenin en akıllı ve duyarlı varlığı deniyor ama bazen bunun böyle olmadığına yönelik inanç yükselmesi de yaşamıyoruz değil. Toplumsal yaşamımızda ‘insanlık’ kavramı da bu duyarlılığın vurgusu oluyor ama zaman zaman ‘insanlığımızda da utanır’ olabiliyoruz!

‘İnsanlık değeri’ basit bir kavram değil. Yalnızca insana yönelik değil, evrendeki tüm varlıklar için duyarlılığı vurgular ‘insanlık değeri’. Karıncayı bile ezmemek, bir ağaca karşı duyarlılık… Hele iş insan yaşamına gelince bu duyarlılık kat kat artıyor!

Fakat öyle zamanlar oluyor ki, ‘insanlık’ ayaklar altına da alınabiliyor. Kimlik, inanç, mezhep, dil farklılıkları üzerinden insanlar öyle düşmanlaştırılıyor ki, ‘karşı taraftan’ biri öldüğünde ‘insanlıktan’ bihaber olabiliyoruz. Hele insan olarak ölenin kim olduğunu sorup öğrendikten sonra ‘tavır geliştirmek’ insanlığı ayaklar altında ezmek oluyor!

Ülkemiz bu tür olayları ve duyguları sürekli yaşıyor. Öyle zamanlar oldu ki, ölüm haberleri ‘olağanlaştırıldı’, insanlara ‘insanlıkları’ unutturuldu! Bugün de aynı tehlike kapımıza dayandı. Yetişemiyoruz ölen gençlerin haberlerine…

İnsanlarda ‘öldürme’, ‘katletme’ duygusu geliştiriliyor. ‘Lider’ denilen kişilerin açıklamaları bu duyguyu büyütüyor. Sorunların çözümü için ‘ölümü öteleyerek’ düşünmeyi başaramıyoruz. Ölen asker, polis, kamu emekçisi, Kürt, Türk, Sünni, Alevi… Ateş düştüğü yeri yakıyor, kimileri de bu acıya tuz basıyor!

Birkaç yıldır Türkiye toplumunda bir ‘huzur’ vardı. Analar ağlamıyordu. Ne oldu da yeniden gençlerimiz ölüyor, anaların yüreğine ateş düşüyor?

7 Haziran seçimi ‘huzurumuzu’ yok etti. Oysa demokrasilerde ‘seçim’ huzursuzluğu yok eden araçlardan biri ama nedense biz de tersi oldu. Halk seçimse seçim, dedi ve kararın verdi. Bu kararı ‘tanımamak’ kimin haddine? Yeni seçim mi isteniyor? O da olur ama ‘ölümler’ üzerinden değil.

‘Ölümlerin olağanlaştırılmasına’ teslim olma riskini taşıyoruz… Ölüm, olağanlaştırılmamalı, durdurmak için çaba harcanmalı. Nasıl oldu bir muamma, İŞİD vahşetine karşı toplumsal tepkiler büyürken, ona karşı yaptırımlar beklenirken birdenbire gündem PKK oldu. Çatışmalar, bombalamalar ve ölümler çoğalmaya başladı.

Pusular, saldırılar, operasyonlar birbirine karşıtı. Böyle bir havada herkes birbirini ‘düşman’, ‘hain’ ilan eder. Böyle bir duygu ise birlik ve beraberliği yok eder.

Birlik ve beraberlik zedelenmesin… Ölümler olağan bir olay gibi algılanmasın! Ölümler olmasın!

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vaka artışında Ordu başı çekiyor!
Vaka artışında Ordu başı çekiyor!
Şahin'den Genç'e teşekkür ziyaret
Şahin'den Genç'e teşekkür ziyaret