Toplu sözleşme mi?
Coşkun Özbucak

Toplu sözleşme mi?

Bu içerik 2871 kez okundu.
Reklam

Kamu emekçileri bakımında bir ‘ortaoyunu’ süreci daha başladı! Kamu emekçilerinin ‘toplu sözleşme’ için (içerik bakımından toplu görüşme) masaya oturma hakları var! (Yetkili sendikanın nasıl yetkili olduğu ayrı bir tartışma) Ağustos sıcağında süreç başladı!

Toplu sözleşme masasına oturmanın yaz tatili dönemine getirilmesi de bilinçli bir tercih. Kamu emekçilerinin ‘hizmette gelen güçlerini’ kullanma konusunda en zayıf olduğu dönem bu aydır.

Bir gerçek ise, seçim sonucu yetki olamamış bir hükümetin toplu sözleşme yetkisini kullanması ve 2016 bütçesini etkileyecek olan bir ‘pazarlığı’ yönlendirmesidir. Bu nedenle bu oturumlar, hükümsüz niteliğindedir. Ancak ‘yetkili’ sendika böyle bir süreç aradığı önemli bir fırsat konumuna geldi. Geçen yılın toplu sözleşme süreci ve yaşanan zararlar hala aklımızda. Bir emekli olarak bu sözleşmenin zararını yaşayan biriyim! Emekliler de yapılan toplu sözleşmenin kapsamına göre hak elde edebiliyor.

Sözleşmeler iki yıllığına yapılması da bir sorun. Yani gelecek yıl yetkili olan bir sendikanın masaya oturma hakkı yok oluyor. Hükümet işini sağlama alıyor, kamu emekçilerinin bu mağduriyetine ‘yetkili’ sendika karşı çıkmıyor! Karşılıklı al gülüm ver gülüm örneği gibi… Toplu sözleşmede ücretler belirleyici oluyor. Oysa demokratik, sosyal haklar da ücret kadar önemli.

Tüm geçmiş deneyimler gösterdi ki, adı toplu sözleşme de olsa içerik bakımında toplu görüşme olan sürecin sonu zaten belli. ‘Yetkili’ sendikanın imza atma olasılığı yüksek, kamu emekçilerinin baskısı sonrası imza atmasa da ‘hakem kurulunda’ yapılan değerlendirmelerin hükümetin istemine göre sonuçlandığını da biliyoruz. (Geçmiş süreç böyle oldu)

Kamu emekçilerini bekleyen süreç için ‘birlik’ sözcükleri yeniden duyulmaya başlandı. ‘Birlik ve mücadele’ kavramları soyut olmamalı, ete kemiğe bürünmeli. Yani ‘birlik ve mücadele’ vurgusu yaparken sendikalar arasındaki farklılıkları ‘kaşımak’ kamu emekçilerine zarar verir. İşyerlerinde birlikte çalışan ve farklı sendikalarda örgütlenmiş insanların birlikteliğini sağlamak oldukça kolay. Önemli olan hak mücadelesindeki samimiyetin olmasıdır.

Toplu sözleşmelerde hak elde etmenin göstergesi ‘güçler dengesidir’, kim ‘güçlü-örgütlü’ davranırsa o kazanır. Bir sendikanın ‘yetkili’ olması her şeyi belirlemez, önemli olan taleplerin kamu emekçilerinin istemleriyle örtüşmesidir. Talepler ortaklaşırsa mücadeledeki birliktelik de birleşir. Kazanmanın yolu da bu…

 
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!