“Fındık ve çocuk işçiliği”
Coşkun Özbucak

“Fındık ve çocuk işçiliği”

Bu içerik 800 kez okundu.
Reklam

Yarın 0-250 metre yükseklik arasında fındık toplamanın resmi başlama günü. Kimileri başladı bile… Bahçeye girerken ‘hayal ve umut’ yüklü olan üreticiler Eylül ayında da aynı duyguları devam ettirebilecek mi göreceğiz!

‘Çocuk işçiliğine hayır’ kampanyası var! Hem de ‘devletin’ önderliğinde. Aslında havanda su dövmek gibi bir kampanyaya dönüştü bu ‘çocuk işçiliğini engelleme’ çalışması. Nedense tarım işçiliği zamanları öne çıkarılan kampanya diğer alanlardaki çocuk işçiliğine ‘dokunmuyor’. Yani çocuk işçiliği kökten yasaklanmalı ve çocuk işçiliğinin oluşmasına neden olan şartların ortadan kaldırılması için de politikalar üretilmelidir. Yoksa pankartlarla olmuyor!

Belki ‘çocuk işçilik’ konusunda dışarıdan gelenlere uygulanabilir ama ‘aile işçiliği’ kapsamında çocuklar kendi bahçelerinde oyunla karışık fındık topluyorlar. Buna ‘çocuk işçiliği’ denemez zaten! Sokaklar, parklar, atölyeler gezildiğinde görülecek ki, aileye destek, okul masrafını çıkarmak gibi gerekçelerle çalışan çocuklarımız çok.

Çocuk işçiliğini ortadan kaldırmak çok kolay! Fazla söze gerek yok, sosyal devlet olmanın gereği yapılsın bir tane çocuk işçi kalmaz! Aç, açık kalan ailenin yapacağı ‘topyekun’ çalışmaktır. Ne zaman, nasıl ve kime göre yapılacak bir iş olanağı doğar o kişi çalışır. Baba, anne iş bulur çalışır; yok, çocuğun yapabileceği bir ‘iş’ çıkar çocuk çalışır! Bugün uygulanan politikalar nedeniyle böyle oluyor.

Devlet hangi eve ne kadar para giriyor; kim düzenli, kim geçici işlerde çalışıyor, çok iyi biliyor. Hatta kimin ‘yan geliri’ var onu da biliyor. (Bilemiyorsa işleyişte bir sorun var demektir.) Bu gerçekler karşısında yoksul ve işsiz vatandaşının çocuğunun çalışmasını engelleyecek şartları oluşturamıyorsa düşünmek gerekir!

Çalışan çocuklar, çalışmayı çok sevdikleri için çalışmıyorlar. Çalışan çocuklar içinde maddi durumu çok iyi olan ailelerin çocukları yok. Yani çocuklar zevk için çalışsalardı maddi durumu iyi olanların çocukları da çalışırdı!

Yarın top yekun fındık bahçelerine giriliyor. ‘Çocuk işçiliği’ sorunu her gün tartışılmalı ve çözüm üretilmelidir. Hükümet mi kurulacak, yeniden seçime mi gidilecek yakında belli olacak. Bu sorunu seçime gidilecekse partilerin gündemine, hükümet kurulacaksa yeni hükümetin programına yazdırılması gerekir.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
YENİ ORDUSPOR EVİNE DÖNÜYOR
YENİ ORDUSPOR EVİNE DÖNÜYOR
"İYİ BİR EKİBİMİZ VAR"