Yine ‘siyanüre hayır!’
Coşkun Özbucak

Yine ‘siyanüre hayır!’

Bu içerik 2836 kez okundu.
Reklam

Siyanürün çok tehlikeli bir zehir olduğunu bilmeyen yok. Fatsa, Ünye sınırında Bahçeler Mahallesi’nde altın madeni işletmesi bu zehri kullanacak!

Halk karşı çıkıyor. Mitingden, yürüyüşe, basın açıklamasından yargıya kadar kullanmadıkları yöntem kalmadı ama şirket çalışmasını devam ediyor. Koca orman yok edildi. Bitişiğinde SİT alanı var! Siyanür kullanarak altını topraktan ayrıştırmak için havuzlar da bitti gibi. Bugün yarın ‘tehlike çanları’ çalmaya başlayacak.

‘Zehirlenmek istemiyoruz’ diyen halk Fatsa Ünye Doğa Koruma Platformu çağrısıyla yine maden alanına yürüdü. Belki de bu bölgede fındık toplamanın son yılları yaşanıyor. Çünkü zehir tüm tarım ürünlerini yok edecek. Bergama bunun en somut örneği… Hala ‘siyanür zarar vermeyecek’ diyen de var!

Halkın ‘siyanüre hayır’ tepkisini hep yakından gördüm. Tepkililer, isyandalar. Özellikle de bu ‘isyanı’ duymayan ‘yöneticilerine’ daha çok tepkililer. İşletmenin çevresindeki mahallelerde AKP’nin oylarındaki düşüşün nedenlerinden biri de siyanür!

8 Ağustos 2015 Cumartesi günü halk tepkisini yeniden gösterdi. ‘Siyanüre hayır’ haykırışını yineledi. Bundan sonra ne olur bilinmez. Halk çok kızgın. Cumartesi günü basın açıklaması adıyla yapılan etkinliğe CHP Milletvekilleri Seyit Torun, Mustafa Adıgüzel ve HDP Milletvekili Beyza Üstün de katıldı. Etkinliği düzenleyenlerin açıklamasına göre davet ayrım gözetmeden tüm partilere yapılmış! Ama duyarlılık gösteren iki parti olmuş! Başka platformlar da desteğe gelmişti. Gelmeyenler utansın!

Halkın kızgın olduğunu vurgulamıştım. Bundan sonra belki insanlar fındıklarını toplamaya başlayacaklar, ‘sessizlik’ olacak ama ay sonundan başlayarak farklı tepkiler, eylemler olması kaçınılmaz gibi gözüküyor. Özellikle kadınlar ‘Gelip gelip gidiyoruz, bu böyle olmaz!’ diyerek tepki gösteriyorlar. Ayrıca yapılan konuşmalarda da ‘tepkinin’ devam edeceği işareti vardı.

Siyanür toprağa karışacak. Hele Elekçi Deresi’nin suyu da kullanılacak. Siyanür yağmur taşkınları ya da ‘kaza’ nedeniyle dere suyuna karışırsa ne olacak? Çernobil de korunaklıydı ama Karadeniz’de kanserden geçilmiyor! Siyanür dereye karıştığında Fatsa, Ünye değil, Karadeniz tehdit altında olacak. Denize çok yakın olan işletmenin siyanürünün denize ulaşması ‘zor’ değil!

Yabancı şirket ve ortakları para kazanacak diye halkın geleceğini tehdit etmek ne anlama geliyor, herkes değerlendirmelidir.

Halk madene bir şartla karşı değil. Halkın gereksinimine göre kamu hizmeti anlamı taşıyan ve doğanın yok edilmesini önleyen devletin girişimi olan maden işletmelerine karşı değiller. Yoksa birileri para kazanacak diye geleceklerinin yok edilmesini istemiyorlar!

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!