Plastik mermi!
Coşkun Özbucak

Plastik mermi!

Bu içerik 2898 kez okundu.
Reklam

Ekoloji-çevre haberlerinde kimi illerde yöre insanının ‘direnişlerine’ jandarma ve polisin saldırı haberlerini televizyonlarda izliyor, gazetelerden okuyorduk. Şimdi saldırı geleneği Ordu’da da başladı!

Ordu’da kimi zaman HES, kimi zaman taş ocağı, kimi zamanlarda da maden çalışmaları nedeniyle insanlar eylemler gerçekleştirmişti. Hiçbirinde güvenlik güçleri ile halk arasında önemli bir sorun çıkmamıştı. Ama 8.8.2015 Cumartesi günü Ünye, Fatsa sınırındaki siyanürle altın ayrıştırması yapacak olan şirketi protesto basın açıklamasında tazyikli su, plastik mermi ve biber gazı kullanıldı. Ordu’da da televizyonlarda izlenen, gazetelerde okunan ‘çatışmalı’ haberlerin canlısı yaşandı.

Aynı yerde daha önce de jandarma barikatı halkın yüklenmesi ile aşılmıştı ama ‘şiddet’ öne çıkmamıştı. Ne oldu da bu basın açıklaması sonrası yaşanan protestoda ‘şiddet’ kullanıldı?

Cumartesi günkü eylemde de görüldü ki, halk tepkili ve şirketin çalışmasının devam etmesi tepkiyi büyütüyor. Özellikle yaşlı kadınların (tüm kadınlar tepkiliydi) tepkisi ve kızgınlıkları belirleyici idi. Su sıkıldı geri adım atmadılar, plastik mermi atıldı korkmadılar hatta coplandılar yine geri adım atmadılar. ‘Direniş çadırına dönüyoruz’ çağrılarına bile tepki gösterdiler. ‘Gelip gelip gidiyoruz, böyle olmaz’ dediler, tüm çabalara karşın sakinleşmediler!

Şimdi nasıl bir süreç yaşanacak? Yöre insanların yakından tanıma olanağım oldu. Hani denir ya ‘Gemileri yaktık geri dönüş yok.’ diye. Genci, yaşlısı; kadını, erkeği netleşmiş. ‘Şirket siyanürü kullanmaya başlamadan çalışmalar durdurulmalı!’ deniyor. Herkes bu konuda görüş birliği içinde…

Bu gerçeklikle tepkilerini sürdürüyorlar. Yöre insanların bir de eleştirileri var. ‘Bizlere destek için gelenler misafirliğini bilsinler. Bizim yapmak istediklerimize engel olacaklarına katkı sunsunlar. Bu gelenler ister milletvekili olsun, ister başkası.’ Bu vurgu bile jandarma baskısının ‘ters teptiğini’ gösteriyor. Eylem sonrası yöre insanlarının duygularında bir kırılma olmadı. Aksine haklı eylemlerine yönelik kullanılan şiddet onları daha da biledi!

Siyanüre yönelik tepkiler her eylemde farklılaşarak büyüyor. Bundan sonra kendilerine yönelik saldırıların nasıl olabileceğini de tahmin ediyorlar. Siyanüre karşı mücadelenin bir haftada, bir ayda tamamlanmayacağını da iyi biliyorlar. Bundan sonra ne yapacaklar zaman gösterecek. Kesin olan bir şey varsa o da, ‘Siyanüre hayır’ demeye devam edecekler!

Yöre insanlarının eylemini haberleştiren kimi ajanslar ‘kışkırtanlardan’ söz etmiş! Konuya egemen olmayanların haberlerinde ‘yanlı-eksik’ vurgular olabiliyor. Bir ‘kışkırtan’ varsa o da siyanür!

bu da oldu

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!