15 TL’den başlamalı!
Coşkun Özbucak

15 TL’den başlamalı!

Bu içerik 2838 kez okundu.
Reklam

Fındık rekoltesinin belirlenmesi ile başlayan fındık fiyatını baskılama tartışmaları Karadeniz İhracatçılar Birliği Başkanı Edip Sevinç’in açıklaması ile sonlanmış olmalı! Çünkü açıklama ‘gerçeği de’ ortaya çıkarıyor.

Ordu’da üreticiler sezonun 15 TL ile başlaması gerektiği konusunda görüş birliği yapmışlar gibi ama ihracatçılar da 10 TL için çaba harcıyor! Önce KİB değerlendirmesini ele alalım. Başkan Sevinç’in verdiği bilgi kısaca şöyle, “Türkiye’nin 2014-2015 ihracat döneminin ilk 11 ayında 208 bin 64 ton (iç fındık) fındık ihraç ederek karşılığında 2 milyar 676 milyon dolar gelir sağlandı. Gelecek yıl minimum 260-270 bin ton ihracat hedefliyoruz. Bu da 520-530 bin ton kabuklu fındık etmekte.”

Yapılan bu değerlendirmeye göre Ziraat Odalarının belirlediği rekoltenin tümü yurt dışına satılacak demektir. İhracatçıların belirlediği rekolteye göre de 2015-2016 dönemi için depolanabilecek fındık da kalıyor. Her iki tahminle KİB Başkanı Sevinç’in açıklaması birbirini tamamlıyor. Demek ki, fındığın çok olması ya da fiyatlı olması dışsatım için sorun değil!

Bu açıklamalara göre fındığın sezon açılış fiyatı neden 15 TL olmasın? Bunun kime zararı var? Türkiye’ye en fazla döviz girdisi sağlayan fındıktan üreticiler neden kazanmasın?

Geçen günlerde bir gazete, esnafların değerlendirmesini haber yapmıştı. Esnaf da yönünü fındığa dönmüş. Fındık yoksa ya da fiyatı düşük tutulursa kendilerinin de etkilenmesi buna göre oluyormuş. Ordu ekonomisinin motor gücünün fındık olduğunu bilmeyen yok!

Aslında üretilen fındıktan elde edilen gelirin (2 milyar 676 milyon dolar) ne kadarı üreticiye veriliyor, ne kadarı tüccar ve ihracatçıya kalıyor? Ne kadarı da devlete vergi olarak gidiyor? Bir bilen bunun da hesabını yapıp açıklasa daha iyi olacak.

KİB Başkanı Sevinç’in açıklaması ele alındığında fındığın 15 TL olmasını engelleyen bir neden yok. Burada kar oranını artırma isteği, fındık fiyatının aşağıya çekilmesine neden olur. ‘Güçlerin kuvveti’ üzerinden fiyat belirleme yerine, somut verilerle hareket etmek zorundayız. Yani fındığın maliyeti, geçim standardı ve kar payı iyi hesaplanmalı ve fiyat bu verilere göre belirlenebilmelidir. Bu da ‘devlet’ gücü ve olanağıyla gerçekleşecek…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!