Zamanla yarış!
Coşkun Özbucak

Zamanla yarış!

Bu içerik 2388 kez okundu.
Reklam

‘Zaman’ kavramı değişken olduğu için herkes faklı anlamlar yükleyebiliyor. Bir çocukla yaşlının, bir tarihçi ile siyasetçinin zamana bakışı ve verdiği anlam birbiriyle ortaklaşmayabiliyor.

Zaman, sonsuz geçmiş ve sonsuz gelecek olarak ele aldığımızda kendi yaşam süremizi hesaba bile katamıyoruz ama kendimizi özne yaptığımızda iş değişiyor. Zamanla yarışan, ‘kafa tutan’ yeniliyor! Tarih zamanla yarışanların yenilgileriyle dolu… Yenilginin nedeni de ‘zamanı’ kendi yaşam süremizle sınırlı sanmaktan kaynaklanıyor.

Aslında ‘zaman’ her şeyin ilacıdır. Kendini ‘mutlak’ görenlere zamanın tokadı sert oluyor! O nedenle bugün ‘beklentilerine kavuşmada’ sıkıntı çekenler morallerini yüksek tutmalı. Bir yanıyla da zamanın yönelişini ‘umut ve umutsuzluk’ belirliyor.

Zamanla yarışmamak gerekiyor. Sonsuzluğu içinde barındıran zamanla yarışmaya kalmak kimsenin haddine değil! Bir çocuk için 5 yıl çok uzun süre iken, sayılı günlerin de hızla geçtiğini bilen ‘yaşlılar’ için 50 yıl göz açıp kapayıncaya kadar geçen zaman oluyor!

Zaman kavramı üzerine bu kadar vurgu yapmam aslında günümüzde yaşananların iyi değerlendirilmesi için. Geçmişe baktığımızda 90 yılı geçmiş Cumhuriyet döneminde neler yaşandı, ne iktidarlar görüldü. Göz açıp kapayana kadar geçen zaman diliminde ‘uzun’ iktidar sahipleri de oldu ama sonunda ‘yenildiler’. Şimdi bakıyoruz, 7 Haziran Seçimlerinde halkın iradesi önemsenmiyor!

7 Haziran’dan sonra Türkiye’nin geleceğini etkileyen gelişmeler yaşanıyor. İki ayı aşkın süredir ‘seçilmemiş’ hükümet, seçilmişleri hiçe sayarak ‘yetki’ kullanıyor. Zaman sonsuzdur. Kimse sonsuza kadar ‘kendi istediği gibi’ iktidarını sürdüreceğini sanmasın.

7 Haziran sonrası toplumda bir hükümet kurma sürecinin yaşanması beklentisi varken, ölümler yeniden başlatıldı! ‘Zaman’ derslerle dolu. Bu ülke 12 Eylül karanlığını, 1990 yıllarındaki faili meçhul ölümleri yaşadı. Hiçbiri ‘çözüm’ olmadı. Kan ve gözyaşı egemen oldu. ‘Zamanı’ kendi yaşam süreleri olarak gören anlayış, yeniden kan ve gözyaşı sürecinin başlamasına neden oldu.

‘Zamanı’ iyi değerlendirmek, toplumun huzurunu ve geleceğini güvenceye almak olarak değerlendirip ‘aceleci’ olmadan, sağduyulu olarak hareket etmek zorundayız. Bu dünya Süleyman’a da kalmadı!

İnsanlar geçici, insanlık sonsuzdur. İnsanların kendi çıkarları ve hayalleri yerine insanlığın hayallerini öne çıkarmak gerekiyor. Böyle yapmayanlar, zamana yenik düşerler. Geçici ‘başarılarla’ avunanlar, yarın bataklığa saplanırlar. ‘ Zaman’ kavramını sonsuzluk olarak ele alanlar savaşın değil, barışın temsilcisi olurlar.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!