Harun Karadeniz
Coşkun Özbucak

Harun Karadeniz

Bu içerik 2929 kez okundu.
Reklam

Dünyada başlayan 68 gençlik hareketinin Türkiye’ye yansımasında Deniz Gezmiş, Mahir Çayan, İbrahim Kaypakkaya gibi gençlik önderlerinden biri de Harun Karadeniz. Giresun’un Alucra ilçesinin Armutlu köyünden olan Karadeniz, köyünün ilk üniversiteye giden genci olma özelliğini de taşıyor. Harun Karadeniz kendisinden sonra okuyanlara (siyasi olarak farklı olanlara da) kol kanat germiş.

Yargılandı, hapishanede tedavisi engellendiği için 15 Ağustos 1975 yılında öldü. (Yarın ölüm yıldönümü) Kanser olmasına karşın tedavisi bilinçli olarak engellendi. Bugün de cezaevlerinde hasta tutuklu dolu! Kısa yaşam sürecine Olaylı Yıllar ve Gençlik, Eğitim Üretim İçindir, Devrimcinin Sözlüğü, Yaşamımdan Acı Dilimler ve Kapitalsiz Kapitalistler gibi dönemi anlatan kitapları yazdı. En fazla tanınan kitabı, Olaylı Yıllar ve Gençlik ‘de 1968 gençliğini ve deneyimlerini anlatır.

coşkun

Harun Karadeniz’in öldüğü yıl ben de dünya ve Türkiye sorunlarına yeni yeni ilgi duymaya başlamıştım. 68 gençliğinin mücadelelerini çok dinledim, okudum. Harun Karadeniz, en yakın arkadaşlarımdan Olgun Saylan’n dayısıydı. Arkadaşımdan ve ailesinden Karadeniz hakkında bilgiler edinmiştim.

Karadeniz, eşimin de köylüsü. Alucra Armutlu’ya gittiğimde yaşadığı evi (yıkılmış) fotoğrafını çektim. Ağabeyiyle anıları üzerine söyleştim. Onunla ilgili kim ne anlattıysa hep olumlu kişiliğinden söz etti.

Bugün 68 kuşağı önderleri ölüm yıldönümlerinde çeşitli etkinliklerle anılıyorlar. Ben de kendimce bu yazı ile anmak istedim. Görüşlerine katılmayabiliriz, eleştirebiliriz; eksik bulabiliriz ama ülkenin bağımsızlığı ve halkın geleceği için çaba harcadığını, mücadele ettiğini biliyoruz. Kendi adına bir şey istemeden halkı için çaba harcayanlar ayakta alkışlanmalı.

Harun Karadeniz’in yazdığı kitapların adları bile düşüncesini ortaya koymaktadır. Örneğin ‘Eğitim üretim içindir’ söz olarak bile kapsamlı ve açıklayıcı değil mi?

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!