Yine mi seçim var?
Coşkun Özbucak

Yine mi seçim var?

Bu içerik 2795 kez okundu.
Reklam

Türkiye, Türkiye olalı böyle seçim görmedi! Halkın iradesi bir biçimde işlevsizleştirildi. Partiler ‘iktidar’ için bir araçtır. Meclis’te dört parti var ama hükümet yok! Seçilmemiş, geçici hükümet başka…
Siyaset yapanların kafasında ‘gizli’ planlar varsa, çözüm üretmek zorlaşıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçilmiş olduğu için Anayasal- yasal düzenlemeler yapılmasa da ‘seçilmiş’ olmaktan kaynaklı ‘inisiyatifler’ kullanıyor. AKP Hükümetinin neler yapması- yapmaması hakkında belirleyici olmaya devam ediyor. ‘Seçildiği’ için bunu ‘hak’ olarak değerlendirebiliyor!
Bir hükümetin kurulması için yetki alan AKP 45 günlük süreyi istediği gibi kullanıyor ve kendisinin ‘özne’ olduğu çözümde diretiyor. Olmazsa erken seçim kapıda! Seçim olursa ne olacağını bugünden söylemek doğru olmaz. Siyasette bir gün bile çok önemli. Günden nasıl gelişir belli olmaz…
Bugüne göre değerlendirildiğinde 7 Haziran seçimlerine göre büyük farklılık olmayacak. Bazı partiler 1-2 puan azalır, bazıları da 1-2 puan artar. Sonuçta özellikle AKP için umduğu olmayacak.
Halk ilgisiz gibi gözükse de kimin ne yaptığını, söylediğini, niyetinin ne olduğunu biliyor. Yaratılan ‘algı operasyonları’ zaman zaman yanılgılara neden olsa da ‘iktidarı kaybetme’ hazımsızlığını herkes iyi biliyor. Yine halk, AKP’nin tek başına hükümet kurma olanağı yakalarsa neler olabileceğini de tahmin ediyor. Bu nedenle ‘zorunlu erken seçim’ gelişen gündemlere göre sürprizlere neden olabilir. Çünkü 7 Haziran sonrası parti liderlerinin açıklamaları, değerlendirmeleri kendilerine verilen oylarla çelişki yarattı. Yine bu ‘zorunlu erken seçim’ 7 Haziran’da nerede ne kadar oy alındığının üzerinde ince hesaplar değerlendirilerek yapılacak. Dört partinin dışındaki partilerin oyları da kendine en yakın olana yöneleceğini de düşünmeliyiz.
Kısacası, bugünün şartlarına göre yeni seçim de bir şey değişmeyecek ama ‘ince hesaplar’ ve gelişecek yeni gündemler farklı sonuçlara neden olabilecektir. Silahların yeniden patladığı günümüzde her gün ölümlerin yaşanması da süreci etkileyecek. Meclis’te bulunan dört parti üzerinden değerlendirme yaptığımızda çatışmalardan sorumlu muhalefet partileri değil, AKP hükümeti sorumlu. Çözüm sürecini kendisi yürütüyordu, bittiğini de kendisi açıkladı.
‘Zorunlu erken seçim’ olursa Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rize’de yaptığı konuşmada ‘Türkiye’de yönetim sistemi değişmiştir.’ vurgusu ana günden olacak ve seçime yön verecektir.
Türkiye böyle bir siyasi süreç yaşamamıştı, yeni bir deneyim kazanacağız. Geleceği belirleyecek olan erken seçim tarihi bir örnek de olacak!

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!