MEMURLAR MASADA!
Coşkun Özbucak

MEMURLAR MASADA!

Bu içerik 2820 kez okundu.
Reklam

Memurların toplu sözleşme (görüşme) hakkı var! Hükümetle masaya oturuyorlar ve ekonomik, demokratik, sosyal ve özlük hakları konusunda tartışıyorlar, taleplerini dile getiriyorlar. (Bu konuma gelmek için sendikalaşma sürecinde kimler bedel ödedi ayrı bir değerlendirme.)
Bu yıl başlayan ‘toplu sözleşme’ süreci çelişkiler barındırıyor. İşveren tarafında ‘seçilmemiş’ bir hükümet var ve kamu emekçilerinin geleceği için karar tarafından biri oluyor.
Şimdi sormak gerekiyor, erken seçim sonunda oluşacak hükümet, bütçeyi farklı değerlendirip sendikaların taleplerini kabul edilebilir bulsa ya da ona yakın bir yaklaşım olsa ne olacak?
KESK ve Kamu Sen görüşmelerin ertelenmesini önerdi ama Memur Sen ve atanmış Hükümet kabul etmedi! Memur Sen bir teklifte bulundu, hükümet yüksek buldu ve ilk önerisi olan 4+4 yerine bir puan yükselterek yanıt verdi. Şimdi Memur Sen ne yapacak?
Erken seçim sürecine girildiği için ve atanmış Hükümeti ‘yıpratmama’ adına birkaç ‘aykırı’ açıklamalar yapacak ama atanmış Hükümetin teklifine karşı çıkmayacak. Geçen yıllar bunu yaşadık.
Toplu sözleşme (görüşme) sonucu anlaşma olmadığında iş Yüksek Hakem Kurulu’na havale ediliyor ama sendikaların da hizmetten gelen gücünü kullanma hakkı var! Var da Memur Sen bu hakkı kullanacak mı? Buna verilecek yanıt için ‘bilge’ olmaya gerek yok. Memur Sen’in Hükümete olan yakınlığı bilindiği için ‘hizmetten gelen gücün kullanımının’ yapılmayacağını tahmin etmek zor değil. Ayrıca diğer sendikaların da bir günlük iş bırakma alışkanlıklarının da etkili olmadığı bilinmeli.
Sendikalaşma sürecini ve hükümetle görüşmelerin başlamasını yakından bildiğim için gelişmenin nereye gidebileceğini tahmin edebiliyorum. Özellikle seçim aşamasında atanmış hükümetin ‘yıpranmasını’ önleme adına her şey yapılacak. Amaç, kamu emekçilerinin ve emeklilerinin kazanımları değil!
Aslında Hükümet ve sendikaların görüşmeleri Eylül ayında başlamalı, kamu emekçilerinin yıllık izinlerini kullandığı bir dönemde sendikaları güçlendirecek eylem ve etkinlikler yapılamıyor. Ayrıca ‘yeni bütçe’ görüşmeleri başlamalı ki, gelir gider ortaya çıksın.
Sonuçta sendikalar masada ama ‘yasal’ olarak yaptırımı yok, o zaman tek yol kalıyor o da ‘hizmetten gelen gücün’ kullanımı!

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!