“BEDELLİ ASKERLİK!”
Coşkun Özbucak

“BEDELLİ ASKERLİK!”

Bu içerik 1132 kez okundu.
Reklam

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin bir televizyona yaptığı açıklamada “Bütün nimetlerden bizim çocuklarımız yani siyasetçilerin çocukları faydalanacak, külfetleri de yoksul ailelerin çocuklarına yükleyeceğiz… Bunu kabul etmek mümkün değildir. Bedelli olanlar… Bütün o bedelli olanları iptal edeceğiz. Bakın Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun oğlu reddetti bedelli askerliği. Kaç tane siyasetçinin oğlu bedelli askerliği reddedebildi? Bu bedelliyi çocuklarınızı kurtarmak için mi çıkardınız? İktidar olursak bedelli askerlik yapanların askerliğini iptal edeceğiz.” diyor.
Ülkede savaş ortamının yükselmesi nedeniyle belki de ‘tepki’ amaçlı yapılan bu açıklamayı bir Genel Sekreter söylüyorsa kişisel görüş olarak niteleyemeyiz. Bu açıklama CHP’nin politikası olmuştur artık. Yanlış doğru ama bir yasa ile kazanılmış hakkı iptal edemezsiniz; bunu siyasetçi çok iyi bilmeli. Ancak yasayı iptal ederek bundan sonra kullanma olanağını ortadan kaldırabilirsiniz.
Burada tartışmak istediğim Sayın Tekin’in görüşleri değil. Askerliğin zorunlu ve uzun süreli olması. Sayın Tekin askerlik süresini 2-3 aya düşüreceğini söyleyebilirdi ama ‘kazanılmış hakkı’ yok edeceğini söylemesi şaşırtıcı! Böyle bir açıklama seçime yönelikse de ‘ters’ etki yapar! Bana göre askerlik zorunlu değil, gönüllü olmalı; isteyen gitsin! Gitmeyene de ‘Neden gitmiyorsun?’ diye sorulmamalı. Askerliği sevenler meslek olarak seçebilir! Oradan da emekli olabilir. Bu da benim görüşüm!
‘Bedelli askerlik’ eşitliğe uygun değil. Parası olan (zor da olsa bulan da var) yaklaşık bir buçuk yıllık askerlikten kurtuluyor! Parası olmayan da ölümü de göze alarak ‘vatani görevi’ yerine getiriyor!
Askerlik bakımından insanlara bir eğitim verilecekse belki 1-2 aylık eğitim yeterli! İnsanların en verimli yaşında bir buçuk yılını askerlikte geçirmesi toplumsal hizmet bakımından da yararlı değil.
Osmanlı döneminde yeniçeri dışındaki askerler de ‘zorunlu’ idi. Köylerden savaş zamanı asker toplanması, Tımar sisteminde olduğu gibi… Bu gelenek sürüyor…
Bir ülkenin kurtuluş savaşı verişi bakımından ‘askerlik’ farklıdır. O zaman yediden yetmişe herkes askerdir ve direniş için seferberliğe katılır. Olması gereken de budur.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul’un imarı Ordulu Onur Soytürk’e emanet
İstanbul’un imarı Ordulu Onur Soytürk’e emanet
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ