FINDIK YATAK ODASINDA!
Coşkun Özbucak

FINDIK YATAK ODASINDA!

Bu içerik 1056 kez okundu.
Reklam

Fındık fiyatının artmasının birinci koşulunun üreticinin pazara fındık indirmemesi olduğuyla ilgi açıklamalar her gün gazetelerde ve televizyonlarda yer alıyor.
Bu konuda bir grup fındık üreticisi arkadaşlarla söyleşi yaparken birinin önerisi dikkat çekici oldu. “Üreticilerin çoğunluğunun 500kg ile 1 ton arası fındığı oluyor. Bu fındığın kaplayacağı yer fazla değil. Hatta insanlar yatak odalarında bile fındığını saklayabilir.” diyerek ‘çözüm’ üretti. Bu öneri uygulanabilir mi? Bunu tüm üreticiler düşünmeli…
Söz olarak da olsa fındık yatak odamıza kadar girdi! Aslında bu öneri, işin ciddiyetini yansıtıyordu. Direnebilen sayı artarsa üretici memnun kalır. Nasıl direnecekleri de ayrı tartışma.
Hatta tartışmada FKB’nin peşin ödeme ile fındık alacağı da konuşuldu. Ancak konuşanların ortaklaştığı nokta FKB’ye yönelik üreticilerde güven kaybının olduğu. Bu güvensizlikle FKB’ye kimse fındık vermez! Ancak FKB gerçekten peşin ödeme yapacaksa üreticileri ‘ikna’ edebilmesi için gazetelerin ve televizyonların ödeme yaparken görüntüleri bir süre yayımlaması gerekiyor. Üreticiler söylenenlere değil, gördüklerine inanır.
Fındık fiyatı ve sorunları konusunda her yerde değerlendirmeler, tartışmalar var ama belirleyici olunamıyor! Dün benim bulunduğun yerde fındıkla ilgili bunlar tartışıldı.
Bunlar tartışılırken il dışından gelip fındığını toplayıp hemen geri döneceklerin fındıklarının nasıl bekletileceği; borcu olanların, zorunlu giderlerinin masrafını bulmak zorunda olanlara nasıl yardım edilmesi gerektiği de konuşulanlar arasındaydı.
*****
Fındık sorununu konuşuyoruz da bir yandan da insanlar ölüyor… Siyaset sertleşiyor. Yani can derdi yaşanırken fındık fiyatını tartışmak da ‘zulüm’ oluyor.
Seçilmişleri tanımamak, hükümet kurma konusunda süreyi bir partiyle tamamlamak yanında hakaret ve tehditlerin havada uçuştuğu günümüzde fındık fiyatı sivrisinek vızıltısı kadar etkili olabiliyor.
Demokrasi, insan hakları, demokratik haklar… egemenliği rahatsız etmediği kadar kullanılabilir konuma geldi. Yani ülkede kan akıyor, canlar yanıyor…
Fındığımız hem değerinde satılmalı, hem de ölümler durmalı… Öldürmeler, ölmeler olağanlaşmasın…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!