Siyanür karşıtı Şenol Gümüş
Coşkun Özbucak

Siyanür karşıtı Şenol Gümüş

Bu içerik 1134 kez okundu.
Reklam

Bazı insanlar tarihte önemli kişilikler listesinde yer alır. Onları ölüm ve doğum yıldönümlerinde anarız. Kimi siyasi liderdir, kimi bilim insanı, kimi de kurtarıcıdır. Hak ettikleri övgüyü yaşadıkları sürede görmeseler de tarihi süreçte ‘hakları’ iade edilir!

Benim söz edeceğim kişi bunlardan biri değil ama ‘insan’ özelliğini taşıyan kişiliklerdendi. Şenol Gümüş Ünye Erenyurt Koçhisar Mahallesi’nde yaşıyordu. Geçirdiği kalp krizi nedeniyle üç gün hastanede yattıktan sonra vefat etti. 20.08.2015 Perşembe günü cenazesi kaldırıldı. Çok yakından tanıdığımız ve sevdiğimiz Şenol Gümüş Ağabeyimizin cenazesine Ordu Doğa ve Yaşam Alanlarını Koruma Platformu üyeleri olarak Gül Ersan ve Ertuğrul Gönül’le katıldık.

Şenol Ağabeyle tanışmam maden sahasına yapılan ve maden alanına girilen ilk yürüyüşte oldu. Hemen o gün kaynaştık. Bizleri bağrına basarak özverili mücadelesini ölene kadar sürdürdü. Her yürüyüşte yer aldı. Yaşadığı köy ile maden sahası karşı karşıya olduğu için her gün büyük yıkımı görüyor ve kahroluyordu. Çok sevdiği topraklar gözünün önünde parça parça yok oluyordu. Bunu da her karşılaşmamızda dile getiriyordu.

En son 8 Ağustos 2015 tarihinde jandarmanın tazyikli su, biber gazı ve plastik mermi kullandığı yürüyüşte birlikte yürüdük. Yürüyüş yolu yokuştu, yorulduğunu ve dinlenerek yürümek istediğini söyledi ve bir süre yavaş yavaş, yine konuşarak; zaman zaman da sloganlara, alkışlara eşlik ederek yürüdük.

Onunla her yürüyüş ve etkinlikte birlikte olduk. O, bizi görünce gözleri ışıldayarak kucaklardı. Sevincini hem sözleriyle hem de gözleriyle belli ederdi. Biz de ona saygımızı hissettirdik…

Şenol Ağabey dediğim gibi bir lider değildi ama varlığıyla ‘doğal lider’ özelliğini hissettirirdi. Takım elbisesiz olmazdı. Yürüyüşte de, barikatta da şık giyimliydi. ‘Beyefendi’ nitelemesine layık bir kişiydi.

Şenol Gümüş Ağabeyle siyanüre karşı yapılan büyük mitingin düzenleme kurulunda da birlikte oldum. Aldığı görevi yapar, her tarafta koştururdu.

Cenazeler, düğünler insanın çevreyle olan ilişkisini yansıtır, denir. Sevgili Şenol Gümüş kendini o kadar sevdirmiş ki, cenazesinde insan seli vardı desek yalan olmaz.

Rahat uyu Sevgili Şenol Ağabey, gözün arkada kalmasın! Seni sevenler, siyanürün toprağı zehirlemesine izin vermemeye kararlı…

COŞKUN

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!