Kaos ve Başkanlık!
Coşkun Özbucak

Kaos ve Başkanlık!

Bu içerik 809 kez okundu.
Reklam

Bakan Müezzinoğlu, geçtiğimiz hafta Bursa’da kullandığı “Bugün yaşanan kaos ve sıkıntıların sebebi bu ülkede başkanlık sistemi olmadığı içindir” ifadelerini Edirne’de de yinelemiş!

Burada ‘kaos’ sözcüğü o kadar basite alınmış ki, her gün insanlar ölüyor ve buna ‘kaos’ deniyor! Kaosun nedeni de halkın ‘Başkanlık Sistemine’ izin vermemesiymiş. Bu nasıl anlayış? Bir siyasi lider ya da grup bir şeyler isteyebilir, bunun için mücadele de eder. En doğal hakkı ama halk ‘hayır’ dediğinde de ‘ben istiyorum ve olacak!’ deme şansı yok.

Bakan Müezzinoğlu gibi, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan da seçim öncesi ve sonrası buna benzer açıklamalarda bulunmuştu. 7 Haziran seçimi aslında ‘Başkanlık Sistemi’ hakkında bir referandum idi. Sonuçta halk ‘hayır’ dedi. Şimdi ‘kaosun’, ölümlerin nedeni olarak Başkanlık Sisteminin olmamasına bağlanmasını nasıl okumak gerekir?(!)

Kasım ayı içinde bir seçim daha yapılacak. (Türkiye için bir gün bile çok önemli. Seçimleri iptal etmek için gündemler değiştirilebilir de) Bu seçim de yine ‘Ölümlerin olup olmaması ve Başkanlık Sistemine onay verilip verilmemesiyle ilgili bir referanduma dönüşecek. Bakanların açıklanmaları bunu işaret ediyor.

Seçim yapılmalı ve halkın verdiği kararı beğenmeyenler yeniden ‘tokatlarını’ yemeli! Şu an seçimin iptal edilmesini isteyen parti de oldu. Seçimin iptali ‘seçilmemişlerin’ yönetmesinin devamını istemek değil mi? Bu nasıl bir demokrasi anlayışı?

Kaç yıldır çatışmalar, bombalamalar, yargısız infazlarla insanlarımız öldü. Yaklaşık üç yıllık ‘sessizlik’ bozuldu ve ölümler yeniden başladı. Bunu engellemenin olanakları varken baltalar topraklardan yeniden çıkarıldı! Ölüm kimin işine yarar? Yaşamın kutsallığı nerede kaldı? Türk, Kürt…, Sünni, Alevi…, tüm farklılıklarla birlikte bu ülkenin sahiplerinin birbirine düşmanlaştırılması kimin işine yarıyor? ‘Başkanlık’ insanlarımızın yaşamından daha mı önemli?

Çıkarılan ‘kaosla’ seçime gidiyoruz. Sonuç ne olacak? Seçime giren partiler 7 Haziran’dan farklı sonuç görmek istiyorlarsa ‘kaos’ yerine barış ve huzuru; düşmanlaştırma yerine kardeşliği; dışlama yerine hoşgörüyü öne çıkarmak zorundadır. Bunu yapmayanlar halk tarafından cezalandırılacak.

Yeni seçimle Başkanlık için yeterli desteği bulacaklarını sananlar yanılıyorlar. Aç tavuk, kendini buğday ambarında görürmüş!

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
HAKEM FACİASI!
HAKEM FACİASI!
"SIRA PLAY-OFF FİNALİNDE"